ABD Açık'ta ilk finalist Nishikori

ABD Açık'ta ilk finalist Nishikori
ABD Açık'ta ilk finalist Nishikori
Sezonun son 'grand slam' tenis turnuvası ABD Açık'ın yarı finalinde 10 numaralı seribaşı Ken Nishikori, dünya 1 numarası Novak Djokovic'i 3-1 yenerek büyük bir sürprize imza attı.

ANKARA - ABD 'nin New York kentinde düzenlenen ve 9 Eylül 'e kadar devam edecek turnuvanın tek erkekler yarı finalinde turnuvanın favorisi Sırp Novak Djokovic ile Japon Ken Nishikori karşılaştı.

Ash Stadı kortundaki karşılaşmaya iyi başlayan taraf, Ken Nishikori oldu. Özellikle ikinci servislerde etkili olan Japon raket, Djokovic'in servis attığı oyunu kırmayı başardı ve ilk seti 6-4 aldı. İkinci sette üstün performans gösteren Djokovic, file önünde bulduğu sayılar ve sert servisleriyle oyunun kontrolünü ele geçirdi. Sırp raket, seti de 6-1 alarak durumu 1-1'e getirdi. Üçüncü sette birbirlerinin servislerini kırmakta zorlanan iki tenisçi mücadelede üstünlük kuramayınca oyun "tie-break"e gitti. Bu bölümde sakinliğini koruyan ve uzun rallilerden puanlar çıkaran 25 yaşındaki Nishikori, tie-break'i 7-4, seti 7-6 alarak 2-1 öne geçti. Djokovic'in telaşlı oyununun ardından üst üste yaptığı basit hatalardan faydalanan Japon raket, dördüncü sette de üstün performansını devam ettirdi ve filenin çaprazına gönderdiği sert toplardan bulduğu sayıların yardımıyla seti 6-3, maçı da 3-1 kazanarak turnuvanın ilk finalisti oldu.

Böylece Kei Nishikori, kariyerinde ilk kez bir "grand slam" turnuvasında finale çıktı. Japon tenisçi, 2 numaralı seribaşı İsviçreli Roger Federer ile 14. sıradaki Hırvat Marin Cilic maçının galibiyle finalde karşılaşacak. (AA)