Aç Kartal, veteran Aslan

İstanbul derbilerinin uzun zamandır (ve toplamda) en nezihi olan Beşiktaş-Galatasaray maçının bu defaki olayı, Galatasaray'ın tertibiydi. Dolaptaki bütün eskilerini ortaya dökmüştü Cim Bom.
Haber: TANIL BORA / Arşivi

İstanbul derbilerinin uzun zamandır (ve toplamda) en nezihi olan Beşiktaş-Galatasaray maçının bu defaki olayı, Galatasaray'ın tertibiydi. Dolaptaki bütün eskilerini ortaya dökmüştü Cim Bom. Düşünün, Okan (yaş 34) ilk derbisini 1992'de oynamıştı, Emre (34) 1993'te, Ergün (35) 1994'te, Ayhan (30) 1998'de. Ergün gibi epeydir sadece idmanlarda istihdam edilen tıfıl Mehmet Güven de hatırlanmıştı. İşin garibi, Galatasaray, Beşiktaş'tan daha örgütlü bir takımdı cumartesi gecesi. Sadece, yamalı kadro ara ara pot yapıyordu. Esas problemleri de, en genç hatları olan forvetteydi aslında! Beşiktaş, İnönü'nün anti-nükleer enerjisi, galibiyete, derbiye, mevkiye olan açlığı ve ekstra adamlarıyla kazandı. Bobo'nun gelişmesi ve katkısı önemli. Emek kahramanı ise, 2000 yılından bu yana derbi oynayan İbrahim Üzülmez (33).
Yerli malı bir savunma
Fenerbahçe, pazar gecesi peşindeki alıcı kuşla arasındaki puan farkını sekize çıkarma fırsatını kullanamadı. AZ Alkmaar ve Antalya'dan sonra yine kırmızı-beyazlı bir takım başlarına bela oldu. Sivasspor, özellikle ikinci yarısı sezonun en iyi seyirliklerinden olan maçta, beraberliğe şükrettirdi onları. Fenerbahçe'nin de kadrosu 'değişik'ti. İki aydır denenen bütün kadro seçenekleri torbaya atılıp yeni bir çekiliş yapılmıştı. Bir yenilik de, savunmanın tamamen yerlilerden kurulmasıydı. Her ne ise; işlemedi. Saracoğlu ahalisi, hiç memnun değil. Federasyon'la beraber, Zico'nun da istifasını isteyenler var. Oysa Sivasspor'un Süper Lig'de gördüğümüz belki en iyi oyununu oynadığını da teslim etmeliler. Takım halinde devinen diri Yiğidolar'ın iri kıyım kozları: Tatlı bir intikam hazzı yaşayan Zebellah Servet, zırhlı araç Mehmet Yıldız ve eğri bodik Balili.
Galatasaray'la puan puana gelen Kayserispor'un esas meselesi, 'kafaya oynama' asabiyetiyle baş etmek. Küme düşme hattının kendisine yaklaşıyor olmasının tedirginliğiyle didinen Rize karşısında 10 kişi kalmalarına, bir topun kale çizgilerinden dönmesine (kafayla mı elle mi?) rağmen, kazanmayı bildiler. Bu maçta Selçuk Dereli'nin azametli tutarsızlıkları, moral bozucuydu. Bilhassa, barajı iki metre ihlal ettiği için sarı kart gösterdiği kaleci Ivankov'un on beş saniye sonra barajı beş metre ihlal etmesine göz yumması!
Vestel'in hedefi değişti
Gençlerbirliği de, Manisa deplasmanında aldığı galibiyetle, tepedeki salkıma tutundu. Ankara'daki 0-5'in rövanşını, 3-0'la aldılar. Gençler, üç haftadır maçın ilk devresinin son çeyreğinde stratejik golünü atıyor (toplam 29 golün 8'i bu periyotta, 6'sı ilk çeyrekte). Vestel Manisaspor artık yukarılardan çok aşağıları düşünecek hale geldi. Averajı bile eksilediler! İlginçtir, sadece yedi takımın attığı yediğinden az. Ender görülen bir artı averaj tablosu bu.
İkinci devrenin en formda takımlarından dördü birbirine çattı: Bursa-Antalya, Konya-Trabzon. Bursa-Antalya maçında, üç haftadır sahalarımızda görülmeyen 0-0 geri döndü! Oscar Cordoba'nın kalesine 5 maç artı 83 dakikadır gol girmiyor. Pozisyonsuzdu ama kalitesiz değildi bu maç; bir 'yerden oynama' gayreti vardı. Konya-Trabzon maçı ise, taş kesmiş zeminin de katkısıyla, bir top şişirme şenliğine dönüştü; mübalağa abanılıp uçan tekmeler atıldı. Marifetli oyuncular oyunun büyük bölümünde enterne edilmişlerdi. Trabzonspor lige geri çıktığı son dört sezondur Konya'yı velodromda ilk kez yendi (toplamda da, sekiz maçta ikinci kez). Bu galibiyet Trabzonspor'u ikinci devrenin liderliğine taşıdı (6 maçta 14 puan). Takipçileri: Antalya 13, Kayseri 12.
Sakarya dibe çöküyor
Haftanın dört 1-0'ının üçü, kırmızı çizginin altındakilerle ilgili.
İkisi lehlerine. Denizlispor ve Erciyesspor kazanarak, küme düşme hattının üstündekilere bir maçta yetişebilecekleri mesafeye geldiler. Denizlispor, Ankaragücü'nü geçerek ikinci devredeki ilk galibiyetini aldı. Adriano'nun rövaşata merakı, beyhude değil; bu sefer de asist yerine geçti. Antep'te ilk deplasman galibiyetini alan Bülent Korkmaz idaresindeki Erciyesspor ise 11. puanını toplayarak ikinci devre klasmanında dördüncü sıraya yükseldi. Sakaryaspor ise maalesef dibe çöküyor. 'Oralardan' uzaklaşma derdindeki Ankaraspor'a, orta süsü verilmiş bir frikik golüyle yenildiler.
Bu hafta takımlar sahaya 'Dünya Böbrek Günü'yle ilgili bir pankartla çıktılar. Federasyon, Adana Demirspor'un sahaya 'Hepimiz Hrant Dink'iz...' pankartıyla çıkma isteğini, 'spor müsabakalarında kullanılacak bir içerik taşımaması' gerekçesiyle reddetmişti; Hrant Dink'in ölümünün kırkının çıkması vesilesiyle hatırlayalım. Böbrek Günü kutlu olsun.