Acı gerçek: Süper Lig 11 takıma iner!

Acı gerçek: Süper Lig 11 takıma iner!
Acı gerçek: Süper Lig 11 takıma iner!
Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıkladığı yabancı ve kadro kuralları bugün uygulansa 7 takım ligde oynayamıyor, çünkü kulüpte yetişmiş oyuncuları yok.

Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden 18 takımda toplam 27 futbolcu, UEFA’nın “club trained” kriterlerine uyuyor. Gençlerbirliği ve Bursaspor hariç 16 kulüpte sayı sadece 16.

NTV Spor'un araştırmasına göre; Gaziantepspor, Akhisar Belediyespor, Eskişehirspor, Karabükspor, Kayseri Erciyesspor, Sivasspor ve Balıkesirspor’da 15-21 yaş arası kulübün alt yapısında 3 tam sezon geçirmiş futbolcu yok.

Şaka gibi! Yıldırım Demirören yine çark etti


HANGİ KULÜPTE KAÇ FUTBOLCU VAR?
Fenerbahçe: 1
Beşiktaş : 2
Galatasaray : 3
Başakşehir: 2
Bursaspor: 5
Trabzonspor: 1
Kasımpaşa: 2
Gençlerbirliği: 6
Mersin İdmanyurdu: 2
Gaziantepspor: 0
Akhisar Belediye: 0
Torku Konyaspor: 2
Eskişehirspor: 0
Karabükspor: 0
SAİ Kayseri Erciyesspor: 0
Çaykur Rizespor: 1
Sivasspor: 0
Balıkesirspor: 0

"KULÜPTE YETİŞMİŞ" KARNEMİZ VAHİM!

Pazartesi akşamı açıklanan 2015-16 sezonundan itibaren geçerli yeni yabancı oyuncu kuralları içinde en fazla 28 kişiden oluşabilecek takım kadrolarında en az 2 futbolcunun kulüpte yetişmiş olma şartı bulunuyor. Bu sayı, 2016-2017’de 3'e, 2017-18’de 4'e çıkacak. 18 kişilik maç kadrosunda da bulunması gereken en az 7 yerli futbolcudan birinin kulüpte yetişmiş olma zorunluluğu bulunuyor.

TFF, “kulüpte yetişmiş” kriterini henüz tamamlamadı. Ancak UEFA’nın Avrupa Kupaları’nda uyguladığı “club grown” kriterlerine parallel bir karar çıkması bekleniyor. Peki UEFA’nın tanımı ne? UEFA, 15 ile 21 yaş (ya da 15’ini döndüğü sezonun başıyla, 21’ini döndüğü sezon sonu) arasında peş peşe şartı aranmadan üç tam sezon (ulusal şampiyonanın ilk maçından son maçına kadar) veya 36 ay o kulübün kadrosunda bulunmuş oyuncuyu “club trained” yani o kulüpte yetişmiş oyuncu olarak tanımlıyor.

Peki aynı tanımdan hareket edersek Türkiye ’de kulüplerde bu kriterde kaç futbolcu var? Bu sezon ligde oynamış olma şartıyla (Süper Lig dışındaki maçlar dahil değil) 27 futbolcu var. Gençlerbirliği (6) ve Bursaspor (5) dışındaki 16 takımın UEFA’nın kulüpte yetişmiş kriterine uyan futbolcu sayısı sadece 16… 7 kulüpte bu kriterde oyuncu bulunmuyor. Bu arada TFF’nin hazırlayacağı metinde muhtemelen B listesine alınabilecek 21 yaşını doldurmamış ama ilgili kulüpte UEFA kriterinde gereken üç tam sezon veya 36 ay şartını yerine getiremeyen isimler listeye dahil edilmedi.

Beşiktaş'ın vazgeçilmezi Hutchinson


KİMLER KULÜPTE YETİŞMİŞ?

Fenerbahçe: Mert Günok
Beşiktaş: Atınç Nukan, Necip Uysal
Galatasaray: Emre Çolak, Sabri Sarıoğlu, Semih Kaya
Başakşehir: Enver Cenk Şahin, Mahmut Tekdemir
Bursaspor: Enes Ünal, Ertuğrul Ersoy, Ozan Tufan, Serdar Aziz, Volkan Şen
Trabzonspor: İbrahim Demir
Kasımpaşa: İdris Cengiz, Mert Kula
Gençlerbirliği: Berat Tosun, Doğa Kaya, İrfan Can Kahveci, Ahmet Yılmaz Çalık, Ramazan Köse, Uğur Çiftçi
Gaziantepspor: -
Mersin İdmanyurdu: Nurullah Kaya, Serhan Yılmaz Akhisar Belediye: - Torku Konyaspor: Recep Aydın, Selim Ay
Eskişehirspor: -
Karabükspor: -
SAİ Kayseri Erciyesspor: -
Çaykur Rizespor: Sezer Özmen
Sivasspor: -
Balıkesirspor: -

Sivasspor boş tribünlere oynadı