'Açıkça provokasyon...'

'Açıkça provokasyon...'
'Açıkça provokasyon...'
Fenerbahçe yönetimi önceki gece oynanan maçtan sonra Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun 'provokasyon' yaptığını iddia etti. Başbakan Erdoğan, "Trabzonspor Başkanı'nın tavrını onaylıyorum" dedi.

Pazar akşamı oynanan ve 0-0 sonuçlanan Fenerbahçe-Trabzon- spor maçının ardından, futboldan çok ‘sahadışı’ olaylar konuşulmaya devam ediyor. Müsabakanın bitimini müteakip saha içerisinde futbolcuların yaşadığı gerginliğe, stat çıkışı Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ve Sarı-Lacivertli taraftarların tartışması da eklenince maçın ‘konuşulma süresi’ de artmış oldu. Stat çıkışında açıklama yaptığı sırada kendisine edilen küfür ve sorulan “Hakemi kaç paraya satın aldın” sorusuna “Satın alma işlerini Başkanın daha iyi bilir” yanıtını verince stat çevresinde kargaşa yaşanmış ve Bordo-Mavili yönetim maçtan yaklaşık 1.5 saat sonra stattan çıkabilmişti.
Fenerbahçe yönetimi ise bu yaşananlar sonrası yaptığı açıklamada stada giriş ve çıkışlarla ilgili bilginin Bordo-Mavili yönetime defalarca iletildiğini belirtip Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun provokasyon yaptığı iddiasında bulundu: “Bununla birlikte, ‘Biz istediğimiz yerden girer, istediğimiz yerden çıkarız’ zihniyetiyle emniyet güçlerinin ısrarlı ikazlarına uymayarak, özellikle taraftarın yoğun olduğu bölümden çıkış yapılmış ve güvenlik açısından çok hassas olan bölgede basın açıklaması yapılarak Fenerbahçe taraftarı ve olaylar açıkça provoke edilmeye çalışılmıştır. ”

‘Protokolden girdik...’

Bu açıklamaya karşılık Bordo-Mavililerden de bir cevap geldi. İki takım arasında süregelen demeç savaşlarındaki gibi ‘karşılıklı hakaretleşme’nin örneklerini Trabzonsporlular da sürdürürken, maç sonrasına ilişkin açıklamada, “Ülkemizin güzide takımlarından Trabzonspor’un Başkanı’nın stada gireceği ve çıkacağı yer bellidir. Protokol tribününde oturan Başkanımızın bu tribüne girdiği kapı protokol kapısıdır. Aynı şekilde Başkanımız çıkışını da doğal olarak bu kapıdan yapmıştır. Kaldı ki Başkanımıza herhangi bir stat sorumlusu veya güvenlikten sorumlu emniyet yetkilisi tarafından dışarıda olayların olabileceğinden bahisle, statta beklemesi, çıkışını geç yapması veya hangi kapıdan çıkış yapacağına dair bir uyarı yapılmamıştır” ifadeleri kullanıldı.
Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun ‘deplasman yasağının kalkması’ için Beşiktaş tribününde çocuklarıyla beraber maç izlediği hatırlatılarak, Fenerbahçe taraftarıyla da stat çıkışına kadar sorun yaşanmadığı ifade edildi: “Stat çıkışına kadar hiçbir sorun yaşanmadı. Ancak sonrasında hiçbir dahlimiz olmamasına rağmen yaşanan bütün bu olayların tarafı olmak bizleri üzmüştür.”

Başbakan’dan destek

Maç sonrası yaşanan Hacıosmanoğlu-Fenerbahçe taraftarı gerginliği konusunda ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , televizyondan izlediği kadarıyla olayda Bordo-Mavili kulübün başkanının tavrını doğru bulduğunu ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu: “Trabzonspor Başkanı’na takınılan bu tavrı şık bulmuyorum, yanlış buluyorum. Burada misafir takıma karşı ev sahibi takımın taraftarlarının şişe ya da taşlarla saldırıda bulunmasını çirkin buluyorum. Bunlar birbirine karşı olumsuz gelişmeleri tetikliyor. Fenerbahçe seyircisi Trabzon’a giderse acaba ne olur sorusunu sormaya başlıyorsunuz. Ben tüm bunlara rağmen TS Başkanı’nın olaylar karşısındaki tavrını da takdir ve tebrik ediyorum. Soğukkanlılıkla oradan ayrılmasını takdir ediyorum.”

FENERBEHÇE'DEN ALVESE İZİN YOK!


Portekiz’in, 2014 Dünya Kupası elemelerinde İsrail ve Lüksemburg ile oynayacağı milli maçlar için kampa davet edinen Bruno Alves’e Fenerbahçe Kulübü tarafından izin verilmedi. Bruno’nun sakatlığının kontrol altında tutulduğunu ileri süren Sarı-Lacivertli kulüp bu futbolcunun milli maçlarda oynamasına kesin bir dille karşı çıktı.
Portekiz Milli Takımı Teknik Direktörü Paulo Bento, Alves’in yerine yine Kayserispor’da oynayan Sereno’yu kampa davet etti. Paulo Bento, Fenerbahçeli oyuncusunun sakatlığının milli takım için büyük kayıp olacağını savunarak Serano’nun onun yokluğunda defansta yer alacağını belirtti. En son Portekiz milli takımının Hırvatistan ile oynadığı karşılaşmada forma giyen Serano, Bruno Alves’in yokluğunu aratmamaya çalışacak.