'Acınızı anlıyor ve hissediyorum'

Dün Samandıra'daki tesislerde gerçekleştirilen antrenmandan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fenerbahçeli Roberto Carlos, herkese iyi bayramlar dileyerek başladığı konuşmasında ilk olarak, ülkeyi üzüntüye boğan şehitlere değinerek, ailelerine mesaj gönderdi.

İSTANBUL - Dün Samandıra'daki tesislerde gerçekleştirilen antrenmandan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fenerbahçeli Roberto Carlos, herkese iyi bayramlar dileyerek başladığı konuşmasında ilk olarak, ülkeyi üzüntüye boğan şehitlere değinerek, ailelerine mesaj gönderdi. Son günlerde gelişen bu olaylara kendilerinin de çok üzüldüğünü ifade eden Brezilyalı futbolcu, şunları söyledi: "Son günlerde Türkiye'de gelişen üzüntülü bir olay var. Gerçekten bizler de çok üzüldük. Bu, dünyada, İspanya'da da gerçekleşiyor, masum insanlar hayatlarını kaybediyor. Şehit ailelerine başsağlığı diliyorum. Allah sabır versin. Bu tür durumlarda bütün ülke birlik, beraberlik içinde olmak zorunda. Acınızı çok iyi anlıyorum, ben de bunu hissediyorum."
Roberto Carlos, Fenerbahçe'de üç yıl forma giyecek olmasının kendisini gururlandırdığını ifade etti. Brezilya'da bir gazetede, Fenerbahçe yönetimiyle, futbolu bıraktıktan sonra teknik adam ve idareci olarak görev yapma konusunda anlaştığı yönünde haber çıktığı belirtilerek yöneltilen soruya, şu anda böyle bir şey olmadığını kaydederek yanıt veren Carlos, şöyle konuştu: "Fenerbahçe'de futbol kariyerimi noktalamayı düşünüyorum. İki artı bir yıllık kontrat yapıldı. Bu üç yıl sonunda otururuz konuşuruz, yönetimin düşünceleri, planları neler, benimkiler neler, karar veririz. Fenerbahçe'nin bana verdiği üç yıl oynama şansı bile beni gururlandırıyor. Buna layık olmaya çalışıyorum. Elimden geleni yapacağım, yapıyorum da. Şu anlık aramızda bir görüşme olmadı."
'Real de kötü başlamıştı'
Lige kötü başlayan Fenerbahçe'nin durumunu, geçen sezon formasını giydiği İspanya liginde Real Madrid'in durumuna benzeten Roberto Carlos, "Real Madrid'de de benzer durum gerçekleşti, bu durumdan kurtulmayı başarıp şampiyon olduk" dedi. İnsanların endişelendiğini, ancak buna gerek olmadığını anlatan Carlos, şöyle konuştu: "İnsanlar endişeleniyor. Ama endişelenecek bir durum yok. Şampiyonlar Ligi'nde iyi bir durumdayız, lideriz. Keza ligde bazı talihsiz puanlar kaybettik. İyi oynadığımız maçları galip bitiremedik. Bunu telafi edebilecek bir zaman var önümüzde. Lig daha uzun bir maraton. Bu süreçte bunun altından kalkabilecek bir takımız. Real Madrid'de benzer durum gerçekleşti. Bu durumdan kurtulmayı başarıp, şampiyon olmuştuk."
'Kezman'a basın da yardım etsin'
Brezilyalı futbolcu, "Kezman içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulur?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi: "Sürekli eleştirilmesinden dolayı Kezman'ın üzerinde baskı oluştu. Burada basına büyük görev düşüyor. Siz biraz destek olsanız taraftar da destek olacak. Zaten biz çevresinde sürekli destek olmaya çalışıyoruz. Bu şekilde bulunduğu durumdan daha kolay çıkabilir. Sürekli eleştiri yaparak bir yere varamayız. Bu durumdan takım etkilenmiyor. Bugün beraber çalıştık, ben onu gayet iyi gördüm. Umarım bu durumları atlatacak."
Roberto Carlos, Stephen Appiah tam olarak takıma döndüğünde bir yabancı oyuncunun yedek kalacağı anımsatılarak yöneltilen "Yabancılar arasında böyle bir endişe var mı?" şeklindeki soruya ilişkin de şunları söyledi: "Bu konuda karar teknik direktör Zico'nun. Mesela ben bir maçta oynamamam gerektiği zaman veya böyle bir yabancı sorunu olduğu zaman parmağımı kaldırıp, 'İlk ben kenarda oturabilirim' diyecek oyunculardan biriyim. Bu anlayışa ve bilgiye sahibim. Hocamın kararlarına her zaman saygılıyım ve diğerlerinin de öyle olması gerekiyor." (Spor Servisi)