Ada polisinde holigan alarmı

İngiltere ile oynanayacak milli maç öncesinde, İngiliz holiganların Türk taraftarlara karşı saldırı hazırlığı içinde olduğu ve maçın oynanacağı Sunderland kentinde olağanüstü önlemler alınacağı bildirildi.
Haber: ZAFER ARAPKİRLİ / Arşivi

LONDRA - İngiltere ile oynanayacak milli maç öncesinde, İngiliz holiganların Türk taraftarlara karşı saldırı hazırlığı içinde olduğu ve maçın oynanacağı Sunderland kentinde olağanüstü önlemler alınacağı bildirildi. 2000 yılında İstanbul'da yaşanan ve iki Leeds United taraftarının ölümü ile sonuçlanan olayların intikamını almak istediği belirtilen holiganların bütün güçlerini Sunderland'a yığmaya hazırlandığı öne sürüldü.
Türkiye milli maçı öncesinde, cumartesi gecesi İngiltere'nin Liechtenstein'da oynadığı maçtan bir gün önce, İsviçre'nin Zürich kentinde, çok sayıda holiganın yerel halkla çatışması, bu arada
ikisi ateşli silahlarla beş holiganın yaralanması, şiddet yanlısı taraftarların yeniden aktif hale geldiği konusunda önemli bir uyarı sayılıyor. Zürich'teki olaylarda İsviçre'de yaşayan Türkler'in ve işyerlerinin hedef alınması, Türkiye maçı öncesinde ciddi kaygılar uyandırıyor.
İngiliz basınında yeralan haberlere göre, Leeds, Sunderland, Stoke City, Chelsea ve Mahchested United gibi kulüplerin taraftarları arasındaki holigan unsurların bu maç için ittifak yaptıkları ve Sunderland'a gelecek 4000 kadar Türk taraftara saldırmayı planladıkları bildiriliyor.
İngiliz polisi bu maç için, izinleri kaldırarak, 400'ü stat içinde olmak üzere yaklaşık 4 bin memur ile önlem almaya hazırlanıyor. istihbarat kaynakları, özellikle Leedsli holigan grubunun, İstanbul'da olanların intikamını almak amacı ile hayli kararlı olduğunu, Türkiye maçı öncesinde, saflarına yeni kattıkları militan unsurları devreye sokmaya hazırlandıklarını belirtidi. Ayrıca yeni nesil bir holigan grubunun oluştuğunu ve bunların saptanmasına çalıştıklarını söylüyorlar.