Ada'da ceza paniği

İngiltere - Türkiye maçında çıkan olaylarla ilgili araştırmalarını genişleten UEFA, İngiliz seyircilerin yaptığı ırkçı tezahüratı ve golden sonra bazılarının sahaya girip taşkınlık yapmasını cezasız bırakmayacağa benziyor.

ZÜRİH - İngiltere - Türkiye maçında çıkan olaylarla ilgili araştırmalarını genişleten UEFA, İngiliz seyircilerin yaptığı ırkçı tezahüratı ve golden sonra bazılarının sahaya girip taşkınlık yapmasını cezasız bırakmayacağa benziyor. UEFA'dan sızan haberlere göre, İngiltere'nin, sahasındaki ilk maçı seyircisiz oynaması büyük olasılık... Avrupa Şampiyonası elemelerinde daha önce Slovakya da benzeri bir cezaya çarptırılmıştı.
UEFA sözcüsü Mike Lee, "2 Nisan'da oynanan İngiltere-Türkiye maçını bir kez daha izledik ve taraftarların ırkçı tavırlarına dayanarak dosyayı genişletmeye karar verdik. İngiltere Futbol Federasyonu'nun bu konudaki savunmasını 21 Ni- san'a kadar bize ulaştırması gerekiyor" dedi. UEFA gözlemcilerinin raporlarına göre, Sunderland'daki olayların çoğu, stat dışında çıktı ve ırkçı sloganlarla Türk futbolseverleri taciz eden İngiliz seyircilerden 105'i polis tarafından tutuklandı. Gözlemci raporunda,
İngiliz taraftarların maç boyunca "Türk olacağıma Paki olurum daha iyi" diye şarkı söylediği de yazıyor. İngiltere Futbol Federasyonu, maç sonrası resmi internet sitesinde bu şarkıdan dolayı Türkler'den ve Avrupa futbol kamuoyundan özür dilemişti.
Beckham da cezalı
İngiltere'ye nasıl bir ceza verileceği 1 Mayıs'taki toplantıda kararlaştırılacak. Türkiye Futbol Federasyonu'nun da bu toplantı öncesinde TRT'nin de katkılarıyla hazırladığı dosyayı UEFA Disiplin Komitesi'ne ulaştıracağı bildirildi. Seyircisiz oynama cezasının verilmesi halinde haziran ayındaki İngiltere-Slovakya karşılaşmasında tribünler boş kalacak.
İngiliz basını, bu kritik maçta sarı kart cezalısı olan David Beckham'dan yoksun oynayacak milli takımın, bir de böylesi bir dezavantajla karşı
karşıya kalması durumunda, galibiyet olasılığının düşeceğinden söz ediyor.
(Spor Servisi)