Ada'nın yaramaz çocuğu

İngiliz futbolu, Leeds United'ı, onun kuraldışı davranışları bitmek bilmeyen asi futbolcularını ve bu takımın ülke genelinde uyandırdığı
antipatiyi tartışmaya devam ediyor.

LONDRA - İngiliz futbolu, Leeds United'ı, onun kuraldışı davranışları bitmek bilmeyen asi futbolcularını ve bu takımın ülke genelinde uyandırdığı
antipatiyi tartışmaya devam ediyor. Çok değil, iki sezon önce Şampiyonlar Ligi'nde ikinci tura kadar yükselen ve İngiltere'de zirve adayları arasında sayılan Sarı-Lacivertli takım, bugün yalnızca puan cetvelinin altlarında gezinmesiyle değil, oyuncularının üst üste aldığı cezalarla da basının gündeminde.
Son olarak, Leeds'in İspanyol Malaga'ya elendiği UEFA Kupası'nda, yerde yatan rakibi Gerardo'nun yüzüne kramponlarıyla basan, bu hareketi nedeniyle kırmızı kart gören Lee Bowyer, Ada basınında büyük tepkiye neden olmuştu. UEFA tarafından cezası 8 Ocak'ta belirlenecek olan Bowyer'ın kulübü tarafından çok ağır cezalara çarptırılmasını, hatta olayın mahkemeye intikal etmesini savunan otoriteler bile var.
Hughes'den veryansın
İngiliz spor basınının etkili kalemlerinden Rob Hughes, The Times'da yazdığı bir yazıda Lee Bowyer'ı şu satırlarla tanımladı: "Görebildiğim kadarıyla Lee Bowyer, modern sporun kabul edilemeyecek yüzlerinden, en kötü örneklerden biridir. Hiç kuşku yok ki çok yetenekli ama doğa vergisi bu yeteneği, inanılmaz bir öfke, nefret ve anlaşılmaz davranışlarla lekeliyor. Bu durumda Bowyer, benim saygıyla izlediğim bir takımın oyuncusu olamaz. Böyle birinin ailecek izlenen, çocukların fazlasıyla meraklı olduğu ve 'eğlence sektörü' diye tanımladığımız bir alanda çalışıp, milyonlarına yeni milyonlar katması doğru mudur?"
"Beş yaşında bir çocuk tanıyorum, Leeds'in bir maçında herhangi bir futbolcunun elinden tutup sahaya maskot olarak çıkmak için haftalardır umutla bekliyor. Bu çocuğun önümüzdeki günlerde bir maçta sahaya Bowyer tarafından elinden tutularak çıkartılabileceğini düşündükçe ürperiyorum. Tamam, UEFA vereceği cezayla bu terbiyesiz genç adamı uzun süre uluslararası maçlardan men edecek. Ancak topluma kötü örnek olabilecek bu kişileri, kulüplerin de ayıklaması gerekmiyor mu?"
Rob Hughes, daha da ileri giderek, Bowyer gibi fair-play'e uymamakta ısrar eden futbolcuları, kulüp yönetimlerinin sözleşmelere aykırı davrandıkları gerekçesiyle mahkemeye verebileceklerini söyledi. Basında yer alan eleştirilerin yoğunlaşması üzerine, Leeds United Menaceri Terry Venables, Lee Bowyer'ı takımının son maçlarında kadroya almıyor. Bowyer'ın satılacağına ilişkin söylentiler de gün geçtikçe artıyor. (Spor Servisi)