Adı Erciyes'tir, elinden gelen budur

Turu geçmelerinin 'neredeyse' imkânsız olduğunu söylüyordu Erciyes'in çalıştırıcısı Mehmet Bulut. Tüm ümitlerini bu 'neredeyse'nin içine doldurmuşlardı.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Turu geçmelerinin 'neredeyse' imkânsız olduğunu söylüyordu Erciyes'in çalıştırıcısı Mehmet Bulut. Tüm ümitlerini bu 'neredeyse'nin içine doldurmuşlardı. Bilinenler hepimizin malumuydu zaten. Güçlüydü 'El Atleti'. Maksat mucizeye doğru bir hayal kurabilmekti. Maziyi de istikbali de düşünmeleri gerekli değildi. Vicente Calderon'un cümbüşünden nasiplenseler yeterdi.
Başlangıçta gafil ve dalgındı Erciyes, bir de haklı olarak ürkeklerdi, gözleri kamaşmıştı besbelli. Ama elden ne gelirdi. Atletico sıkışmış durumda, hayli saldırgandı. La Liga'da ilk üç haftayı sadece ve sadece 2 puanla geçmişlerdi. Bu, küme düştükleri 1994-1995 sezonundan bu yana en kötü lig başlangıçlarıydı. Kapıya dayanan krizi savuşturmak için bir an evvel kazanmaları ve kafalarını sudan çıkarmaları lazımdı. Yazık ki kabak Erciyes'in başına patladı.
Oyun dengelenmişti ama...
'Madrilenyolar'ın Meksikalı teknik direktörü Javier Aguirre, yedi yıllık aradan sonra tekrar işlettikleri Avrupa kupaları saati doğru işlesin istiyordu ve sahaya 'zinde kuvvetler'le çıktı. Hafta sonunda Murcia deplasmanından beraberlikle dönen kadronun sekiz elemanı değişmiş, sadece sağ bekte Perea, orta sahada Maniche ve hücumda Forlan formalarını korumuşlardı.
Hemen düşürüverdiler Erciyes'in zırhını. 13'te Diego Forlan, Jurado'yu kaçırdı. Jurado artık yapayalnızdı kaleci Yusuf'a karşı. Vurdu, Yusuf'tan döndü ama Mista tiplemek için doğru yerdeydi: 1-0. Çok değil, dört dakika sonra ikiledi Kırmızı-Beyazlılar. Hüseyin'in ayakları titredi savunmadan topla çıkarken, Luis Garcia kaptı ve hemen vurdu. Yusuf yine uzanıp çeldi ama belli ki Atletico 'dönen toplar'a iyi çalışmıştı, Forlan plaseledi: 2-0. Uruguaylı forvet, devre biterken sol çaprazdan harika bir şut çıkaracak, top süzüle süzüle direğin dibinden dışarı gidecekti. 2005 La Liga gol kralı, yavaş yavaş demlendiğini, Liverpool'un yolunu tutan Fernando 'El Nino' Torres'in boşluğunu hakkıyla dolduracağını kanıtladı.
İkinci 45'in hemen başında, 54'te İlhan Özbay, çaprazda boş kalmış, adım adım Abbiati'nin kalesine ilerliyordu. Şimdi Atletico'nun fiesta'sını kursağında bırakmanın tam zamanıydı ama telaşa kapıldı kaptan, cılız vurdu. 60'ta Kamil denedi ceza sahasının hemen önünde. Golle flört etti top ama yok, yan direğin hemen yanından dışarı gitti. Basbayağı oyunu dengelemişti Erciyes. İlk yarıda sık sık 'Huuyy!' diye bağırıp kaçan gollere yanmıştı Vicente Calderon tribünleri, şimdi ise homurdanıyorlardı.
Ama korktukları başlarına gelmedi, Luis Garcia 83 ve 90'da iki kez filelerin yolunu bularak yüreklerine su serpti.

ATLETICO: 4
Abbiati.. 6
Perea.. 6
Eller.. 6
A. Lopez.. 6
Ze Castro.. 6
Maniche.. 7
C. Santana.. 6
(R. Garcia 80).. -
Luis Garcia.. 7
Jurado.. 6
(Simao 23).. 6
Forlan.. 6
Mista.. 6
(Agüero 68).. 6

K. ERCİYES: 0
Yusuf.. 6
Hüseyin.. 5
Kemal.. 5
Kaya.. 5
Ramazan.. 5
Emre.. 6
Köksal.. 6
Kamil.. 6
(Osman 68).. 5
İlker.. 5
(Kazım 84).. -
İlhan.. 5
Burhan.. 4
(Emrah 74).. 5

GOLLER: Mista (13), Forlan (17), Luis Garcia (83 ve 90)
SARI KARTLAR: Ze Castro / Kamil, Burhan, Emre
Stat: Vicente Calderon- Hakemler: R. Bossen, C. Droste, N. Siebert,