'Adın'ı beraberlik koydum

'Adın'ı beraberlik koydum
'Adın'ı beraberlik koydum
Fenerbahçe, ezeli rakibi Trabzonspor'la Kadıköy'de golsüz berabere kalırken karşılaşmanın sonlarına doğru konuk ekip Olcan Adın'la çok önemli fırsatlardan yararlanamadı.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

Spor kültürümüz ‘enteresan’ kelimesinin sözlük anlamının karşısına yazılacak derecede bir boyuta ulaştı artık. Toplumsal olaylarda takınılan tavrın tam tersi, konu spor olunca ağız birliği edilmişçesine sergileniyor. Bir anlamda spora dokunan yanıyor. Tabii spordan kastettiğimin futbol olduğunu belirtmeme gerek yok. Ülkedeki adalet sisteminin aslında var olan ‘falsoları’ futbola değdiği anda farkediliyor ve tepki geliyor. Meydanlarda söylenen sloganlar nezaret hükmündeyken, tribünlerde yasadışı olmadığına karar veriliyor. Bir anlamda aslında olması gereken tribünlerde doğru şekliyle uygulanıyor.

‘Bir araya gelemeyiz!’

Bunun bir uzantısı olarak hergün gazetelerde görünenin aksine futbol statlarında kadın ve çocuklar saygı görüyor! Tecavüz, taciz, dayak haberlerinden geçilmeyen gündemimizin zıttı olarak cezalı maçlarda tribünler kendilerine tahsis edilen kadın ve çocuklar ‘eller üstünde’ stada getirilerek olması gereken değerde rahatça maç izliyorlar. Peki bir arada olmaz mı? Cevap Orhan Gencebay’dan: “Bir araya gelemeyiz.”
Zaten kadın taraftarın tavrı ‘alışılmış’ seyirciden farklı. Bir kere Alex’in değeri onlar için çok fazla. O kadar ki artık Başbakan’ı bile geride bırakan bir Ortadoğu şöhretine sahip olan Kıvanç Tatlıtuğ’dan daha değerli Kaptan! Mesela Sambacı uğruna Sarı-Lacivertliler Başkan Aziz Yıldırım’la karşı karşıya gelmeyi bile göze aldılar (Bu normal şartlarda Sarı-Lacivertli tribünlerin pek cesaret edebildiği bir şey değil). O Sambacı da gol için çabaladı ama muvaffak olamadı.

Direklerarası mücadele

Örneğin, 22. dakikada cezasahası yayı üzerinden sert vurdu, yan direk engel oldu. 24’te de 2-2 biten Marsilya maçında Valbuena’nın kendilerine attığı golün benzerine teşebbüste bulundu: Ceza sahasına yaklaştı, Sow ile verkaça girdi, vuruşunda Onur iyi yer tutmuştu. Devrenin Trabzonspor adına en önemli pozisyonu ise Slovak oyuncu Marek Sapara’dan geldi: 18 dışından sert vurdu önce Volkan ardından üst direk üstünlük sayısına engel oldu. Dakikalar o esnada 17’yi gösteriyordu.

Giden bir tutam daha saç!

İkinci yarının başında bazı şeylerin değişmediğini gördük. Olcan Adın mesela hâlâ gol kaçırıyordu. 55’te Celustka sağdan ortaladı, Halil iyi vuramadı, Olcan’ın önünde kalan topta genç yetenek Volkan’a takıldı. Aynı Olcan 79’da zirve yaptı: Önündeki kale yerine tribünlerdeki z sırasını tercih etti! 74’te Alex’in kornerinde Bekir’in kafa vuruşunda Sapara çizgide topu çıkaran isimdi.
Raul Meireles de gol arayışlarına giriyordu artık, 81’de sağdan ceza sahasına girdi, vuruşunu köşeden Onur güzel çıkardı. Dakikalar 84’ü gösterirken “Olcan sürekli kendini aşıyor efendim durduramıyoruz” anonsu geldi. Halil’in pasında Volkan ile karşı karşıya kaldı, kaleciyi geçti ama topu kaleye yuvarlayamayınca Trabzonspor taraftarı bir miktar saçından daha oldu. 87’de sıra Henrique’ye geldi. Çizgiye indi vuruşu Volkan’dan tamamladığı top direkten döndü.

Yine ‘Aykut istifa’

Temdit frikiğinden Alex yararlanamayınca Kadıköy’deki buluşma Sarı-Lacivertli taraftarların galiba tümünün birleştiği slogan atıldı: Aykut istifa. Yine de sportmenliği elden bırakmayıp takımlarını alkışlarla uğurladılar.

Tarihi fırsatı kaçırdı

Trabzonspor Kadıköy’de tam 15 yıldır Fenerbahçe ’yi yenemiyordu. Olcan Adın, atacağı golle yeni bir tarihi kapısını açacaktı ama ‘Halı saha futbolcusu’ stiliyle eline geçen fırsatları harcadı.

Seri ‘46’ya çıktı

Fenerbahçe, Trabzonspor’la 0-0 berabere kalarak kendi evindeki yenilmezlik serisini sürdürdü. Düne kadar Kadıköy’de 45 maç kaybetmeyen Sarı-Lacivertliler, bu sonuçla serisini ‘46’ya taşıdı.

‘Golsüz efsane’ Alex
Fenerbahçe’nin tartışılan ismi Alex, ligde dokuz maçtır ağları havalandıramıyor. Türkiye kariyerindeki ‘En uzun süre gol atamama serisi’ ni yakalayan Alex de Souza, ligde en son 24 Mart 2012’de Saracoğlu’nda Bursaspor ağlarını havalandırmıştı.