Adını turnuvaya verecek

Futbol dünyası, Kamerunlu futbolcu Marc Vivien Foe'nin sahada ölümünü tartışmaya devam ediyor. Bazı doktorlar, organizatörleri yeterli tıbbi önlemleri almamakla suçlarken, bazı otoriteler de Foe'nin ölümünden sonra maçların hiçbir şey olmamış gibi devam etmesinin bir skandal olduğunu öne sürdü.

PARİS - Futbol dünyası, Kamerunlu futbolcu Marc Vivien Foe'nin sahada ölümünü tartışmaya devam ediyor. Bazı doktorlar, organizatörleri yeterli tıbbi önlemleri almamakla suçlarken, bazı otoriteler de Foe'nin ölümünden sonra maçların hiçbir şey olmamış gibi devam etmesinin bir skandal olduğunu öne sürdü.
FIFA yetkilileri, ayrıntılı açıklamaların Foe'ye yapılacak otopsi sonrasına ertelendiğini belirtirken, Başkan Sepp Blatter, gelecek Konfederasyon Kupası'nın sahada yaşamını yitiren Foe adına düzenlenmesini ciddi bir biçimde düşündüklerini söyledi. Final maçının oynanmaması yolundaki önerilere karşı Blatter, "Hepimiz çok üzgünüz. Ancak gelecek
için aynı zamanda umutluyuz. Geleceğe ilişkin bu yaklaşımımızı ortaya koyabilmek için finalin oynanması gerekiyor" yorumunu yaptı.
Hâlâ şokta olan Kamerunlu oyuncuların ise, yarınki final karşılaşmasına çıkıp Foe'nin anısına oynamayı kararlaştırdıkları bildirildi. Talihsiz futbolcu, devre arasında arkadaşlarına yaptığı konuşmada "Ya bu maçı alırız ya da ölürüz" demişti.
Kamerun hükümeti de Foe için ulusal yas günü ilan etmeye hazırlanıyor. Ülkenin Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Prens Noki Nukete, yaptığı açıklamada, "Bu ulusal yas günü, futbolcumuzu her zaman hatırlamamızı sağlayacak" dedi.
Saracoğlu'na gelmişti
Fransa'ya 1994 yılında gelen Foe, Olympique Lyon formasıyla takımının 2001-02 sezonunda Fenerbahçe ile oynadığı Şampiyonlar Ligi maçında Saracoğlu Stadı'na da çıkmıştı. Foe'yu çok yakından tanıyan Fransız futbolcular, Türkiye ile oynadıkları maçtan birkaç dakika önce aldıkları kötü haberle gözyaşlarına boğuldular. Thierry Henry, maçtan sonra yaptığı açıklamada Foe'nin ölüm haberini alınca şok geçirdiğini söyledi. "Türkiye'ye attığım ilk golü Foe'ye ithaf ettim. Parmaklarımızla gökyüzünü işaret etmemizin sebebi de Foe idi" diye konuşan golcü, çok üzgün olmalarına rağmen, hayatın devam ettiğini sözlerine ekledi. (Spor Servisi)