Adnan Sezgin'den Fenerbahçe'ye 'ayartmacı' suçlaması

Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin, Fenerbahçe'nin Ümit Karan için kendilerine henüz resmi bir teklif yapmadığını belirtirken, ezeli rakiplerinin kendilerine danışmadan futbolcularıyla görüşmesini eleştirdi.

İSTANBUL - Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin, Fenerbahçe'nin Ümit Karan için kendilerine henüz resmi bir teklif yapmadığını belirtirken, ezeli rakiplerinin kendilerine danışmadan futbolcularıyla görüşmesini eleştirdi. Sezgin, Karan'la konuştuğunu belirterek, "Kendisinin bize resmi beyanatı olmadı. Ümit'in menajerini uyarıyorum, FIFA talimatlarına göre sözleşmesi olan oyuncu için başka bir kulüple görüşemez. FIFA'da buna 'Ayartmacı kulüp' denir" dedi.
Sezgin, Volkan'ın sözleşme imza töreninin ardından basın mensuplarının Ümit Karan'ın durumuyla ilgili sorularını yanıtladı. Kulüp ve futbolcuların iş sözleşmeleri imzaladığını belirten Adnan Sezgin, "Ümit'in de bizle üç yıllık sözleşmesi var. Ocak ayında imzaladı. Federasyon da bunu tescilledi. Eğer bir futbolcu kulübünden ayrılmak isterse müracaat edeceği ilk yer kendi kulübüdür" dedi.
'Futbolcu satılık nesne değil'
Galatasaray'da oynamak isteyen futbolcularla çalışmak istediklerini anlatan Sezgin, olayın bir de kulüplerarası boyutu olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Örneğin biz Lincoln transferinde önce kulübüne müracaat ettik ve oyuncuyla görüşmek istedik. Lincoln ile anlaştık ve tekrar kulübüne bildirdik. Transferin böyle olması gerekiyor. Ümit'in sözleşmesinde sadece (Avrupa'ya gidebilir) diye bir madde var. Bunu da 60 gün öncesinde noterden bildirmesi gerekiyor. Menajerini de uyarıyorum. FIFA talimatlarına göre, sözleşmesi devam eden bir oyuncu için başka bir kulüple görüşemez. Bunun adına FIFA'da 'Ayartmacı kulüp' denir. Biz yüzde 100 Galatasaray'da kalmak isteyen oyuncularla çalışmak istiyoruz. Ümit veya başka birisi 'Gitmek istiyorum' derse, buna açığız. Burası demokratik bir ortam, futbolcu mal gibi satılan bir nesne değildir. Ama etik olan şudur, ayrılacaksa ona talipli kulüp gelip bize başvuru yapmalı."
'Böyle ceza kime verildi ki?'
Sezgin, Ümit'in kafasının karışmış olabileceğini dile getirirken, "Çıkan haberler yüzünden Feldkamp onu içeri gönderdi. Ayrıca Galatasaray büyük bir camiadır ve kişilere bağlı kalamaz. Büyüksek mutlaka alternatifleri üretmek zorundayız. Ama ben Ümit'in 'illa gideceğim' diye bir düşünce içinde olduğunu zannetmiyorum" dedi.
Sezgin, Fenerbahçe maçıyla ilgili PFDK tarafından verilen cezanın Tahkim Kurulu tarafından onanmasının ardından, her iki kurula da sert tepki gösterdi. Bugüne kadar futbol sahalarında birçok istenmeyen olayın meydana geldiğini söyleyen Sezgin, "Türkiye'de yaşanan en vahim olay Fenerbahçe maçında yaşananlar mıydı? Disiplin ve tahkime soruyorum, şimdiye kadar beş maçlık ceza kime verdiniz. Artı hukukta genel bir kural vardır, hem disiplin hem tahkim, sebep-sonuç ilişkisini göz ardı etmiştir" yorumunda bulundu. (Spor Servisi)