@gokhan_karatas

Ağır fatura! Federasyon dediğini yaptı

Ağır fatura! Federasyon dediğini yaptı
Ağır fatura! Federasyon dediğini yaptı
Yeni Futbol Disiplin Talimatı, ilk büyük şoku teknik direktör Bülent Uygun'a yaşattı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ / Arşivi

Radikal.com.tr - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), liglerde yeni sezonun başlamasına kısa bir süre kala Futbol Disiplin Talimatı'nda önemli değişiklikler yaptı. En çok dikkati çeken değişiklik ise "Sportmenliğe aykırı açıklamalar" konusunda yaşandı.

Bülent Uygun özür diledi


Geçtiğimiz sezon sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunan teknik direktörler ve antrenörler (diğer kişiler), 1 ila 3 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı alıyordu. Yeni talimata göre, aynı ihlalin karşılığı "3 ila 7 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı" oldu. Ayrıca futbolcu ve yönetici dışındaki kişilere, bu cezalara ilave olarak Süper Lig için 14 bin TL'den 70 bin TL'ye kadar para cezası verileceği duyuruldu.

TFF'nin sürpriz hamlesi sonucu ilk fatura, Gaziantepspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'a kesildi. Merkez hakem Kurulu'na (MHK) Fırat Aydınus çağrısında bulunan Uygun, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından oyçokluğu ile 3 maç men ve 14 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Tahkim Kurulu'nda aksi yönde bir karar çıkmaması halinde Uygun, Süper Lig'de Akhisar Belediyespor ve Kardemir Karabükspor, Türkiye Kupası'nda ise Çorum Belediyespor'a karşı takımının başında yer alamayacak.

Uygun'dan Aydınus'a salvo


PARA CEZASINA ÇEVRİLEMİYOR

Yeni talimatla birlikte, disiplin ihlallerinden dolayı kulüplere ve kişilere verilen para cezaları da güncellendi. 'Sportmenliğe Aykırı Açıklamalar', 'Kişilik Haklarına Saldırı, Hakaret, Tehdit ve Tükürme' ihlalleri nedeniyle verilen men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezalarının para cezasına çevrilemeyeceği hüküm altına alındı.

MHK'YA SESLENDİ, AYDINUS'A TEPKİ GÖSTERDİ

Bülent Uygun, Kamil Ocak Stadı'nda 5-2 mağlup oldukları Çaykur Rizespor maçı sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Benim olduğum maçlarda lütfen MHK'ye sesleniyorum, Fırat Aydınus'u vermesinler. Böyle yönetecekse vermesinler. Görmediğin bir penaltıyı nasıl verirsin? Bir şehrin kaderi ile nasıl oynarsın?" ifadelerini kullanmıştı.

Rizespor maçını 'verilen yanlış kararlar' nedeniyle kaybettiklerini savunan Uygun, "Geçen sene Antalyaspor maçında yönettiği gibi olmayan bir kırmızı kart vermesi, olmayan bir penaltıyı vermesi, takımımı 65-70 dakika 10 kişi oynatmış olması... Bütün takdir haklarını rakibe kullanarak, bizim futbolcularımıza her türlü harekette sarı kart vererek, sindirerek, maçı maçlıktan çıkarmış olduğu için kendisini tebrik ediyorum" diye konuşmuştu.

Uygun'dan MHK Başkanı Alp'e mektup