Ahmet Dursun, umutlar solsun...

Gerets'in inadı Cim Bom'un canına tak dedirtti. Şimdilik dün akşamki Antalya sınavıyla devam eden Gerets'in Song'u veto etmesi sürecinde Cim Bom'un uğradığı ağır kayıplar bir bir muhasebe kaydına alınmalı.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Gerets'in inadı Cim Bom'un canına tak dedirtti. Şimdilik dün akşamki Antalya sınavıyla devam eden Gerets'in Song'u veto etmesi sürecinde Cim Bom'un uğradığı ağır kayıplar bir bir muhasebe kaydına alınmalı. Ben uzun yıllar maç izlemenin yarattığı doğal güdüler sonucunda teknik direktörleri etkin biçimde eleştirme yönteminden yana değildim. Ne var ki dün Ali Sami Yen'de kulübede tekrar Song ve Iliç'i görünce içgüdüsel biçimde aklım Cim Bom'un son şampiyonluğunun filminde başrol oynayan aktörlere gitti. Bu çok kısa süren hesap kesme bilançosunda oyum farklı biçimde savunmada Song atağa yönelik orta alanda da İliç'ten yanaydı. Song'la Erik hocanın arasındaki aile geçimsizliğinin nedeni Gaziantep maçındaki anlaşmazlığa dayanıyor. Ne var ki o sınavdan bu yana haftalardır süren ikili anlaşmazlık, giderek bugünlere de ulaşan Aslan'ın zaaflarına dayanıyor.
Şöyle ki, Tomas'la birlikte stoperliği paylaşan Song atletik gücünün yüksekliğinin yanı sıra futbol sezgisiyle de Hırvat arkadaşına yardımcı olmasının yanı sıra sağ bekteki takımdaşının da kademe hatalarını örterken bir anlamda sarı-kırmızılı savunmanın tek başına dörtte üçünü oluşturuyordu. Böylesi bir efektif güçten hangi patron vazgeçer onu anlayabilmiş değilim. Benzeri biçimde Iliç de özellikle süper fırsatçılığı sonucunda attığı ya da attırdığı sayılarla Sarı-Kırmızılılara bunca puan kazandırırken ne diye kulübeyi ısıttırılır onun da fazla ayrımında değilim.
Yılmaz Vural maçtan önce "Bu karşılaşma Galatasaray'ın ikinci devredeki en önemli maçıdır" diyerek oyuncularını motive etmekte haklıydı. Aslına bakarsanız kendimce bir ahkâm kesmek adına da özellikle bu son haftalarda en önemli maçın izlediğim bu karşılaşma olduğunu cümleye ilan edebilirim.
Akdenizlilerde İlyas'ın yanı sıra bir diğer cezalı, Cordoba'nın yokluğu savunmaları açısından çok kritikti. Yine de Manisa maçından bu yana dün akşam ikinci kez eldiven giyen eski Altaylı İlker çok zor pozisyonlarda Kolombiyalıeldiveni aratmadı.
Vural'ın ekibi en azından bir puan için maça temkinli başlarken Gerets'in bandosu hücum marşı temposunda sahaya çıktı. Bunun sonucunda ilk dakikalarda Ümit-Necati ikilisini atak girişimlerini izledik. 12'de bir diğer eski Beşiktaşlı Ahmet Dursun Siyah-Beyazlı formayla Aslan'a attığı golün bir başka çevrimini Mondragon'dan söktüğü topla gerçekleştirdi: 0-1.
Alışılmadık bir hamle
32'de Erik Gerets alışılmamış biçimde İnamoto'yu Hakan'la değiştirdi. Bu değişikliğin sonucunda da Galatasaray'ın elyafı iyice bozuldu. Ayhan ön liberoda tek kalan Mehmet Topal'ı yedeklememek için sol kanadı boş bıraktı. Galatasaray üçlü forvetle atakta çoğalırken orta alanda eksildi.
Devre sona ererken sakatlanan Emre'nin yerine giren Song bitime 20 dakika kala tabelayı eşitledi. 70'ten sonra Cim Bom rakip onsekiz içine kamp kurmasına karşın bir türlü öne geçebileceği sayıyı bulamadı.
Sonuçta Galatasaray, derbide Fenerbahçe'ye yenilen Beşiktaş'ın ensesinde bitmesine fırsat bulduğu ilk sınavda Antalya'yla berabere kalınca Şampiyonlar Ligi'ne gitme yolunda çok çok büyük bir darbe daha aldı.

GALATASARAY: 1
Mondragon 6
Sabri 5
Tomas 4
Emre 3
(Song 45) 7
Orhan 5
M. Güven 5
M. Topal 6
Inamoto 6
(Hakan 31) 5
Ayhan 4
Necati 4
Ümit 5
(Iliç 61) 6

ANTALYASPOR: 1
İlker 6
Uğur 7
(Straka 81) -
Dziewicki 6
Bieniuk 6
Şenol 5
A. Bilgin 5
Suazo 6
A. Zitouni 5
(Metin 66) 5
Volkan 6
Coşkun 6
A. Dursun 6
(A. Cansun 81) -

GOLLER: Song (69) / Ahmet Dursun (12)
SARI KARTLAR: M. Güven, Ayhan / Dziewicki, Suazo
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: Y. Yıldırım, C. Gemici, M. Gürses