Aime Jacquet de taraftarı beğenmiş

Maç bitiminde eve gitmek için araba bekliyordum. Tanıdık bir sima önümden hızlı adımlarla geçti. 'Kimdi bu ya?' diye kendime sorarken kafamda ampul yandı: Aime Jacquet.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

İSTANBUL - Maç bitiminde eve gitmek için araba bekliyordum. Tanıdık bir sima önümden hızlı adımlarla geçti. 'Kimdi bu ya?' diye kendime sorarken kafamda ampul yandı: Aime Jacquet. Deparı basıp (hem gazeteci, hem hayran refleksiyle) 1998'de Fransa'yı Dünya Şampiyonu yapan Fransız teknik adamın yanına geldim. "Kusura bakmayın, siz Aime Jacquet misiniz?" diye sorunca kurt hoca tedirgin oldu. "Evet" yanıtının üstüne kendimi tanıttım da surat ifadesi değişti.
Jacquet için bu aralar 'Fransa'nın en şanssız adamı' diyorlar. Nedeni de 'hazretin' Canal Plus'e yorumculuk yapması ve Ligue 1'de birçok maçı takip etmek zorunda olması! Fransızlar ligdeki kötü futbol nedeniyle böyle espriler yapsa da Jacquet, Beşiktaş-Marsilya maçından sonra oldukça mutluydu. Taraftardan oldukça etkilendiğini vurgulayan 'Taktisyen', maçta galibiyeti hak eden bir taraf olmadığını söyledi.
66 yaşındaki emekli teknik adam aynı yorumları Canal Plus'e yaptı mı bilinmez ama iki 'kuple' de bize konuştu: "Kazanmayı hak etmek artık futbolda önemli değil. Beşiktaş sonuca etki edecek hamlelerde başarılı oldu. Zaten futbol bu. Kazanan her zaman haklıdır. Bu akşamki performanslara göre her iki takımın da son maçlarda işi zor."
Unutmadan şu ayrıntıyı yazayım. Jacquet, benimle konuştuktan sonra sıradan biriymiş gibi Barbaros'tan aşağı indi.
Büyük ihtimalle aşağıdan bir taksiye binerek de oteline gitti. Bizimkilerden biri Milli Takım'ı Dünya şampiyonu yapsa ve yorumculuk işine girse o kapıda limuzinler, korumalar olurdu herhalde.
Önceki akşam 'komünikasyon' halinde olduğum kişilerden biri de Marsilya'nın internet sitesinden sorumlu devlet bakanı Fred Rostain'di. Maçın bitiminde tanıştığım Rostain, hâlâ tribünlere bakıyordu. Hatta kendisine basın toplantısının yerini soran vatandaşlarına ben yanıt verdim keza Rostain, o meşhur tezahürata eşlik ediyordu. Avrupa'nın birçok yerine gittiğini söyleyen Rostain, böyle bir ambiansı görmediğini söyledi. O kadar etkilenmiş ki dün internet sitesine 'Eşsiz ambians' başlıklı maçı ve taraftarı anlatan bir yazı yazmış. Son söz Marsilya'nın başarılı orta saha oyuncusu Bruno Cheyrou'da: "Burası çok sıcaktı. Liverpool'u elememiz için Velodrom'da olması gerekli olan sıcaklık da bu!"