Akın: Roberto Carlos iş yapmaz

'Duvara Karşı'yla gönüllerde taht kuran, bu yıl da son filmi 'Yaşamın Kıyısında'yla Cannes Film Festivali'nde 'En iyi senaryo' ödülünü alan Fatih Akın, taraftarı olduğu Trabzonspor'un belgeselini çekecek.

TRABZON - 'Duvara Karşı'yla gönüllerde taht kuran, bu yıl da son filmi 'Yaşamın Kıyısında'yla Cannes Film Festivali'nde 'En iyi senaryo' ödülünü alan Fatih Akın, taraftarı olduğu Trabzonspor'un belgeselini çekecek. Turneleri nedeniyle Bordo-Mavili ekibi çoğu zaman gazetelerden takip edebildiğini belirten Akın, "Trabzonspor'a beş yıl veriyorum. Kesinlikle şampiyonluk kupasını alacak" dedi.
Karadeniz ekibiyle ilgili ileride bir çalışma yapmayı düşündüğünü söyleyen Akın, "Önümüzdeki süreçte Trabzonspor belgeseli yapacağım. Mesela Cannes'de gösterilen en son filmimizin bir sahnesi Trabzonspor Sadri Şener binasında çekilmişti. Ancak o sahneyi çok uzun olduğu için kestik. DVD'de bu sahne gösterilecek" diye konuştu. Trabzonspor'un başarıya ulaşması için altyapıya önem vermesi gerektiğini kaydeden Akın, şunları vurguladı: "Takım olarak inanç, sistem ve heves olmalı. Kendine inandığında herkesi yenersin. Bazen yönetmenliği futbola benzetiyorum. Cannes'da da ödül alınca bunu vurgulamaya çalıştım. Öyle görüyorum ben. Kendine inanç, heves, altyapı ve soğukkanlılık hem futbolda hem de sinemada başarının sırrı."
'Altyapı çok önemli'
Ödüllü yönetmen, Bordo-Mavili ekibin isimden önce altyapısına önem vermesi gerektiğini ifade ederek, "İsim ve tecrübe olabilir. Bunlar Trabzonspor'a gerekebilir ama şu da var ki altyapıdan da iyi oyuncular çıkabilir. Hatta yeni Maradona bile çıkabilir buradan. Ayrıca Almanya'daki Türk kültürünü de takip etmemiz lazım. Orada çok ciddi bir altyapı var. Orayla bir bağlantı olması lazım" diye konuştu.
Akın, Trabzon'a her gelişinde mutlaka ailesine ve kendine Trabzonspor'un mağazasından bir şeyler aldığını belirterek, şöyle devam etti: "Sevgi gerçekse kimse takımını şampiyon olmadığı zaman da bırakmaz. Bırakıyorlarsa onlar zaten fasa fiso Trabzonsporlu. Gerçek Trabzonsporlular, takımları 24 sene şampiyon olmasa da yine takımını tutar ve destekler."
Fenerbahçe'nin yeni transferi Roberto Carlos'a ilişkin bir yorumda da bulunan Akın, bu futbolcuyu çok beğenmediğini söylerken şu şu ifadeleri kullandı: "Fenerbahçe'de iş yapamaz. Zaten yaşlı adam. Tamam ismi var, tecrübesi var ama sonuçta Türkiye farklı bir ülke. Roberto Carlos, son dünya şampiyonasında pek bir şey yapamadı." (Spor Servisi)