'Alamancı'ların sonuncusu...

Almanya, genelde kendi sisteminde yetiştirdiği değerleri, Türk futboluyla paylaşan bir yapıya sahip.

KÖLN - Almanya, genelde kendi sisteminde yetiştirdiği değerleri, Türk futboluyla paylaşan bir yapıya sahip. Bugün Türkiye liginde top koşturan birçok futbolcu, eğitimleri ve futbola dair ilk heyecanları hep Orta Avrupa ülkesinde aldı. 'Panzerler', bu işleyişten memnun değil; özellikle Yıldıray Baştürk, Altıntop kardeşler, Nuri Şahin gibi değerleri kendileri keşfedip Türklere kaptırdıkları için her fırsatta serzenişte bulunuyorlar. Ama bu sezon, galiba nehir yatağını az da olsa değiştirdi. Gerçi Türk futbolundan Alman cenahına gidenler meslek hayatının son demlerinde ama olsun, yine de kendi çaplarında bir heyecan estirecekleri kesin.
Bu grubun üyelerinden Ümit Özat, dün yeni takımı Köln'le birlikte ilk idmanına çıktı. Türkiye ligi şampiyonunun kaptanlığından Alman ikinci ligine geçen Özat, amacının Fenerbahçe ve Türk futbolunu en iyi şekilde temsil etmek olduğunu söyledi. İlk idmanın ardından kısa bir açıklama yapan emektar oyuncu "Yeni bir başlangıç, yeni arkadaşlar, yeni bir şehir, yeni bir takım. Ümit ediyorum ki hedeflerimiz doğrultusunda zaman bizi haklı çıkarır. Bana inananları bana güvenenleri mahcup etmemek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Fenerbahçe'yi ve Türk futbolunu en iyi şekilde temsil edeceğim. Köln gerçek yeri olan Bundesliga'ya geri dönecek" dedi.
Özat antrenmanı izlemeye gelen 2 bin kadar taraftardan da övgüyle sözederek, "İnanılmaz bir atmosfer. Köln tamamen bir futbol kulübü. Taraftarın yaklaşımı, ilgisi son derece güzel. Daha önce de bu kente geldim. Ancak şimdi içinde bulunuyorum. Umuyorum ki taraftarların istediği mutluluğu onlara yaşatacağız" diye konuştu.
Milli futbolcu Özat, Fenerbahçe'de top oynadığı arkadaşlarının birer birer ayrılması ile ilgili olarak da, herkesin tercihine saygı duyulması gerektiğini söyledi. Futbolun profesyonel bir olgu olduğunu ifade eden milli futbolcu, şunları söyledi: "Herkesin kendi tercihi var, saygı duymak lazım. Fenerbahçe, Beşiktaş ya da Galatasaray, bunlar büyük takımlar. Fenerbahçe ise çok büyük bir kulüp. Bu bir tercih meselesidir." Özat sadece Alpay'ın değil tüm oyuncuların kendisinin takım arkadaşı olduğunu ifade ederek, birlikte Köln'ü hedeflerine ulaştırmak için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.
Mondi yarın geliyor
Köln'ün teknik direktörü ise bilindiği gibi Türk futbolunun yakından tanıdığı bir sima. Beşiktaş ve Fenerbahçe'de görev yapan Christoph Daum da, dünkü antrenman sonrası görüşlerini açıkladı. Alman çalıştırıcı, doğru futbolcuların transfer edildiğini ve artık bu futbolculardan iyi bir takım kurmanın kendi görevi olduğunu söyledi. Transfer edilen futbolcuların tecrübe ve iyi bir karaktere sahip olmasını istediklerini ve bunu başardıklarını ifade eden Daum, sürecin uzun olduğunu ve işi baştan sıkı tutacaklarını kaydetti. Yeni transferlerden Ümit Özat ve Mondragon'u Türkiye'den tanıdığını belirten Daum, bu iki ismin de tecrübeli ve iyi karakterlere sahip olduğunu ifade etti.
Köln dün yeni sezon için topbaşı yaparken, sezonun ilk idmanına Galatasaray'dan transfer edilen Mondragon katılmadı. Kolombiyalı eldiven yarın Köln'de olacak. Bu arada, Köln 15 Temmuz'da Bonn'da Galatasaray ile bir hazırlık maçı oynayacak. (Spor Servisi)