Albayrak: Karar hatalıysa tekrar niye?

Olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının ardından Trabzonspor'a verilen beş maç seyircisiz oynama cezasının ardından önceki gün gelen 'maçın tarafsız sahada tekrar oynanması' kararına Trabzon cephesinden büyük tepki var.

TRABZON - Olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının ardından Trabzonspor'a verilen beş maç seyircisiz oynama cezasının ardından önceki gün gelen 'maçın tarafsız sahada tekrar oynanması' kararına Trabzon cephesinden büyük tepki var. Kulüp başkanı Nuri Albayrak, Futbol Federasyonu'nun kararı üzerine, "Yanlış kararlar zinciri sürüyor" dedi.
Kararı 'skandal' olarak nitelendiren Albayrak, "Federasyon, hakemin maçı tatil etmesini uygun bulmadığını söylüyor, hakemi suçlu buluyor ama cezayı bize kesiyor. Hakem hakkında soruşturma açılıyor. Bunun üzerine kalkıp maçın tekrarı isteniyor" dedi. Albayrak, şöyle devam etti: "Olay yanlış başladı, yanlış devam ediyor. Tatil gerekçesi kabul edilmiyor. Buna rağmen bize ceza veriliyor. Sivasspor'un cezasını da anlamış değiliz. Galatasaray-Fenerbahçe maçına bakılırsa alacağımız ceza en fazla iki maç olmalı. Bundan sonra hukuki platformlarda Trabzonspor'un haklarını arayacağız. İnşallah bu hata bundan sonraki maçlarda olmaz."
Olayların provokasyon olduğunu iddia eden Albayrak, "Ama kimler yaptı bulmak mümkün değil. Trabzonspor taraftarı Sivassporlu futbolcuları alkışladı, ancak onlar taraftarımızı tahrik etti. Hakem Bülent Demirlek de bir türlü maçı başlatmaktan yana olmadı. Bugüne kadar Futbol Federasyonu ile iyi diyaloglar içindeydik. Hakemlerin hatalarıyla kaybettiğimiz çok puan var, ancak bu seneki olay bardağı taşıran son damla oldu" diyerek sözlerini tamamladı. Bu arada Trabzonspor'un beş maç seyircisiz oynama cezası için Tahkim Kurulu'na yaptığı başvuru reddedildi.
Manisa: Karar çifte standart
Vestel Manisaspor Başkanı Haluk Çubukçu, Futbol Federasyonu'nun, Trabzonspor-Sivasspor maçının tekrarına karar vererek Türkiye'de Fair-Play'ı cezalandırıp kavgacıları ödüllendirdiğini söyledi. Geçen sezon Sakaryaspor ile oynadıkları maçın kaleci Bülent Ataman ile kaleci antrenörü Metin Bayındır'ın hakem Cüneyt Çakır'a yönelik fiileri yüzünden yarıda kaldığını hatırlatan başkan Çubukçu, "Bir tek seyircinin bile karışmadığı bu olay yüzünden 3-0 hükmen yenik sayılmış, kalecimize 20 maç, kaleci antrenörümüze ise üç yıl ceza verilmişti. Onlarca seyircinin sahaya girdiği, tekmelerin yumrukların havada uçuştuğu Trabzon-Sivas maçı için verilen tekrar kararı tek kelimeyle çifte standarttır. Gelişmeleri dahşet içinde izliyoruz" dedi.
Çubukçu, "Bu kararı bir vatandaş olarak adil bulmak mümkün değil. Bu kararı verenlen nasıl vicdanlarını rahatlatacaklar?" diye sözlerini noktaladı. (dha, aa, Spor Servisi)