Alex: Asıl sorun Anadolu takımları

Fenerbahçe'nin kaptanı ve yıldız oyuncusu Alex de Souza, ligin ilk haftalarında sürpriz puan kaybı yaşadıklarını, ancak bunların futbolun içinde olduğunu ifade etti.

İSTANBUL - Fenerbahçe'nin kaptanı ve yıldız oyuncusu Alex de Souza, ligin ilk haftalarında sürpriz puan kaybı yaşadıklarını, ancak bunların futbolun içinde olduğunu ifade etti. Dünkü antrenmandan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Brezilyalı futbolcu, büyük maçların takımı olduklarını, ancak Anadolu takımlarına karşı puan kayıplarını en aza indirmeleri gerektiğini kaydetti.
Teknik direktör Zico'nun kendilerini bu konuda uyardığını anlatan kaptan, "Dört yıldır buradayım. Bu tarz puan kayıpları sürpriz ama sonuçta futbolun içinde var. Anadolu takımlarıyla yaptığımız maçlarda puan kayıpları yaşanıyor. Beşiktaş ve Galatasaray'ın da başına bu şeyler gelebilir. Önemli olan liderle aramızdaki puan farkının açılmaması" diye konuştu. Konsantrasyon eksikliği yaşadıkları şeklindeki yorumlara katılmadığını belirten Alex, bu tarz kayıpları Barcelona ve Real Madrid gibi takımların da yaşadığını ifade etti.
Alex, Şampiyonlar Ligi'nde Inter'le yapacakları ilk maçı kazanmaları için herkesin kenetlenmesi gerektiğini ifade etti. Ünlü oyuncu, Tuncay Şanlı'nın gitmesiyle takımda güç kaybı yaşandığına ilişkin yorumlar içinse, "Takımdan ayrılması tabii ki büyük güç kaybı. Ancak, Tuncay gitti diye arkasından sürekli gündeme getirmenin âlemi yok. Kendi oyuncularımız var yine güçlüyüz, bunlara destek vermemiz gerekiyor" diye konuştu.
Mateja Kezman'ın önceki gün basınla ilişkilerini kesmesiyle ilgili de konuşan Alex de Souza, "Basın ve futbol iç içe kavramlar. Basının, durması gereken yeri bilmesi gerekiyor. Futbolcunun da durması gereken yerler var. Bunları bildikten sonra problem olmaz" dedi.
Fenerbahçe kaptanı, Lincoln ile kıyaslanması ve Sarı-Kırmızılı oyuncunun kendisinden daha iyi olduğu yorumlarıyla ilgili soruya verdiği yanıtta, "Bunlar sizin düşünceniz saygı duyarım. Benim futbolum ortada herkes izliyor. Ayrıca 'Ben daha iyiyim, o daha iyi' gibi bir endişem yok" dedi. Alex, maçlarda kendisine yapılan sert fauller nedeniyle
ikili mücadelelere girmediği şeklinde bir görüntünün ortaya çıktığı ifade edilerek yöneltilen soruyu ise "Kesinlikle hiçbir zaman ikili mücadelelerden kaçmadım. Bazı durumlarda top rakibe daha yakın olduğu zaman kendimi riske etmiyorum. Sakatlanabilirim veya karşı tarafı sakatlayabilirim. Bu tarz durumlarda kaçıyormuş gibi görünüyorum ama kesinlikle öyle değil" şeklinde yanıtladı.
'Kezman başarılı değil'
Öte yandan Fenerbahçeli golcü Mateja Kezman'ın, Türk medyasını hedef alan önceki açıklamaları, bir internet sitesindeki ankete konu oldu. İnternette Fenerbahçe ile ilgili haberler yayımlayan 'www.1907haber.com' adresli internet sitesinde süren, 'Sizce Kezman başarılı mı? Basına yüklenmesi doğru mu?' konulu ankete katılanların yüzde 65'i 'Kezman başarılı değil ve açıklamaları yersiz' şıkkını işaretlerken, 'Kezman başarılı, basına yüklenmesi doğru' diyenlerin oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti. (Spor Servisi)