Ali Adnan'ın Türkiye mutluluğu

Ali Adnan'ın Türkiye mutluluğu
Ali Adnan'ın Türkiye mutluluğu
Çaykur Rizespor'un Iraklı oyuncusu Ali Adnan, Türkiye ile Irak'ın gelenek ve göreneklerinin aynı olduğunu söyledi.

RİZE (AA) - Süper Lig'in 3. haftasındaki Kayseri Erciyesspor maçında attığı golle yeşil-mavili forma altında ilk golünü kaydeden Ali Adnan, futbola 9 yaşında ülkesinde bir futbol okulunda başladığını daha sonra Bağdat Spor Kulübü'nün altyapısına girerek, A takıma kadar yükselme başarısı gösterdiğini belirtti.

Türkiye'de gerçekleştirilen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupasının kendisi için dönüm noktası olduğunu ifade eden Ali Adnan, "FIFA 20 Yaş Altı Şampiyonası, benim Türkiye'de tanınmamı sağladı. Taraftarlar çok büyük destek gösterdi. Gerçekten Türk halkı şampiyonada Irak Milli Takımı'na büyük destek verdi. Şampiyonada beni de Galatasaray ile 10 takım izledi. Bu benim için yeni bir başlangıç oldu" dedi.

İlk olarak Galatasaray ile görüşmesi olduğunu dile getiren Ali Adnan, "Çaykur Rizespor beni daha çok istedi. Çaykur Rizespor ile başlamanın doğru olacağına karar verdim. Rize'ye geldiğimde hiçbir şey bilmiyordum. İlk maçıma çıktığımda ise inanılmaz destek vardı. İnsanlar beni sevdikçe ben onları daha çok seviyorum. İnsanları mutlu ettikçe ben daha mutlu oluyorum. Rize'yi tanıdıkça daha çok seviyorum. 53 numaralı formayı giyiyorum. Taraftarın numarası. İyi ki de bu numarayı tercih etmişim. Hocalarımız, takım arkadaşlarım bana çok iyi davranıyor. Rize'de kendimi aile içerisinde gibi hissediyorum" diye konuştu.

Daha önce Spor Toto Süper Lig maçlarını izlediğini kaydeden Ali Adnan, şunları söyledi:
"Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş maçlarını takip ediyordum. Buradan başlamanın doğru olacağına karar verdim. Türkiye, Irak ile kardeş Müslüman ülke. Gelenek ve göreneklerimiz, her şey aynı. Türkiye'de kendimi Irak'ta gibi hissediyorum. Türkiye'yi çok seviyorum. Burada beni çok seviyorlar. Bundan sonrası kısmetse Avrupa'da, İspanya veya İngiltere'de oynamak isterim ama Çaykur Rizespor forması giydiğim müddetçe elimden gelen en büyük katkıyı sağlamak istiyorum."

SAVAŞ YILLARINDA YAŞADIĞI ZORLUKLAR

Ali Adnan, Irak'ta savaştan önce hayatının son derece iyi olduğunu ifade ederek, "Savaştan önce hayat normaldi. Futbol gelişmekteydi ve herkes futbola büyük ilgi gösteriyordu. Savaş sonrasında her şey zorlaştı. 2003 yılında savaş başlayınca antrenman yapma şansı bulamıyorduk ama ben futbolcu olmayı çok istiyordum. Futbolcu olmak için yurt dışına çıkıp oynamak için çalışıyordum. Sonunda hayallerimi başardım" dedi.

Müslüman coğrafyasında kardeşçe bir yaşam temenni ettiğini kaydeden Ali Adnan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Irak'ın barış dolu günler geçirmesini temenni ediyorum. Türkiye'nin de barış dolu güzel günler geçirmesini istiyorum. Her zaman barışı desteklemeliyiz. Hiçbir zaman savaş olmasın. Müslüman kardeşler her zaman aynı masada oturup birlikte olsun. Savaşın olmasını, kimsenin ölmesini istemiyorum. Savaş olmasın, insanlar ölmesin, kardeşçe yaşayalım diye dua ediyorum."