Ali Gürbüz'ün kemeri Balaban'a

Ali Gürbüz'ün kemeri Balaban'a
Ali Gürbüz'ün kemeri Balaban'a
Dopingli çıkan başpehlivan Ali Gürbüz'ün altın kemeri geri alındı. Kemer, finalde Gürbüz'e kaybeden İsmail Balaban'a verilecek.

DHA - Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Belediyesi Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Kırkpınar’da uzun yıllardan bu yana her sene doping kontrolü yapıldığını belirten Sedefçi, “Güreşçilerden rasgele kan numunesi alınır. Bu olay uzun yıllardan bu yana devam eden bir süreç. Bu sene de belli boylarda pehlivanlardan 2 ayrı kan numunesi alındı. Bilindiği gibi baş altı ve baş ile bazı boylardaki güreşçilerin dopingli çıktığını öğrenmiş olduk. Tabii ki kesinleşmesi gerekiyordu. İlk çıkan numune sonuçlarının ikinci tahlil sonuçları bekleniyordu ve bunlar da geldi. Federasyon ile yazışma yaptık ve ikinci numunelerinden pozitif çıktı. Maalesef çok sevdiğim, değer verdiğim ve altın kemerin hakkı olduğunu düşündüğüm Ali Gürbüz’den kemeri almak zorunda kaldık. Üzülerek söylüyorum Ali Gürbüz’ün babası rahmetli Recep Gürbüz’ün pehlivan oğlunun ben dopingi bilerek kullandığına inanmıyorum.Kesinlikle bilinçsizce iyi niyetle bir rahatsızlığı sonucunda bilmeyerek aldığı bir ilaçtan doping çıktığına inanıyorum.Çünkü Ali Gürbüz’ün dopinge ihtiyacı yok. Ali maşallah sırım gibi çok yiğit bir pehlivan kardeşimiz. Allah yardımcısı olsun. Bu iki sene zaman çabuk geçer inşallah iki sene sonra Ali kardeşimiz bakarsınız 2019’larda 3 yıl yine arka arkaya başpehlivan olur ve kemeri yine ben takarım. 2 sene sonra bitiyor güreş yasağı, 3 senesi daha kalıyor benimde 5 senem olacağına göre Edirne halkının bana vereceği destekle Ali Gürbüz’e, allah bana ömür verirse altın kemeri tekrar takacağımı düşünüyorum. Haftaya ikinci pehlivan kardeşimizle (İsmail Balaban) ile görüşeceğiz. Şuanda başpehlivanlık unvanını ona vereceğiz ve altın kemeri 1 yıl ona emanet vereceğiz" dedi.

Bir gazetecinin, Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek’in, "Başpehlivan Ali Gürbüz’ün dopingli olduğunun kesinleşmişse verdiğim paranın iadesi için talep ederim" sözlerini hatırlatması üzerine Sedefçi, “Ağa parasını tamamen ödedi. Belediyeye ödeyecek borcu kalmadı, 807 bin lirayı belediyeye yatırarak ağalık unvanını devamına hak kazanmış oldu. Ağa ile kol kola girip beraberce 2014’ün güreşlerini en iyi şekilde yapmanın şerefine yaşacağımızı düşünüyorum. Altın kemer şimdilik bende. Kısmetse haftaya ikinci kardeşimiz gelene kadar Edirne Belediyesinde emanette kalacak. Ben şimdi bunu kendim takmak istiyorum. Bende siyasette başpehlivanlığa gelmek istiyorum" dedi.