Ali Sami Yen için gol vakti

Galatasaray 5-Sion 1

Galatasaray 3-2 yenildiği Sion'u 5-1 yenerek UEFA'da ilk turu geçti. Goller Ümit (2), Lincoln, Arda ve Bouzid'den geldi.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

Sion Başkanı Christian Constantin hafta başından beri ipe sapa gelmez laflar etti, 16 Kasım 2005 Türkiye-İsviçre fiyaskosunun hafızasını deşip durdu. Türk taraftarların alayı provokatörmüş, oyuncularından birine bir çakıl taşı gelirse oracıkta takımını sahadan çekermiş, gerekirse yanlarında gaz dedektörü getirirlermiş. Neymiş efendim, burası
İstanbul'muş, burada kimseye, Swiss Otel'e bile (!) güvenilmezmiş.
Hiç de ikna edici ve samimi değildi bay Constantin'in bu paranoyak halleri. Olası bir hezimet için bahaneler listesi üretmeye çalışıyor gibiydi. Zira İstanbul misyonunun zorluğunu biliyordu, "Seyircileri ateşliyse ateşli, ne yapalım yani. Sahaya girip gol atacak değiller ya!" dese bile ödü patlıyordu. Boşuna değildi bu cesaret gösterisinden hemen sonra "Şansımız yüzde 20 civarında" demesi. Cenevre'deki yarım saatlik parlamalarını burada öyle kolay kolay tekrar edemezlerdi. İsviçre liginde son yedi maçın beşinden mağlup çıkmışlar, üstüne üstlük daha iki gün önce takımın demirbaşlarından Chedli ayrılmıştı. Teknik direktör Bigon'un valizlerini toplamasına artık ramak kalmıştı. İstanbul'da bir sansasyon yaratsalar ne âlaydı ama ümitleri, Mecidiyeköy'ün yeşil halısında gömülü kaldı.
Yalnız bir 'pozi-Sion'
Günler haftalar sonra fokur fokur kaynıyordu Ali Sami Yen kazanı. 'Dağ başını duman almış'ı haykırarak başlamıştı Ultraslan ve neyse ki çok da beklemediler gol kutlaması için. 4'te Ümit Karan'ın röveşata denemesi, 10'da Arda'nın penaltı noktası hizasından hamlesi ve 18'de Volkan Yaman'ın yayın oradan nasibini araması Kalli'nin evlatlarının demlenmesine yetti. 22'de çatlayıverdi 'Sionist' savunmanın ortası, Arda'dan Lincoln'e, Lincoln'den de Ümit Karan'a bir hat kuruldu, Ümit plaseledi. 'I will survive'ı söylüyordu Cim Bom şimdi. Şarkıdaki gibi, hayatta kalacaklardı, tur artık onların cebindeydi.
Derbi arefesinde uzaklaştırma alan 'yaramaz çocuklar'ın katkılarıyla tamamlandı ilk 45'teki üçleme. Önce 29'da Hakan Şükür iyi indirdi Barış Özbek'in uzun topunu, Ümit Karan fileleri buldu. 35'te Orkun'un kalesinin hemen önündeki 'pozi-Sion' dizlerini titretti Cim Bom'un ama Dominguez'in şutu, Uğur Uçar'ın cansiperane müdahalesi sayesinde hükümsüz kaldı. Bunun kontrasında Lincoln harika bir sağ çıkardı, savunmaya çarptı ve kaleye yol aldı top: 3-0.
Tabela farka bağlanmıştı artık. İkinci yarının bir idmandan öteye geçmesini beklemek haksızlık olurdu. Ama yine de oyunu uyuşturmadı Galatasaray, malum pek bir seviyorlardı fırsatını bulduklarında bol bol atmayı. 67'de skorerler listesine adını yazdırması sırası Arda'nındı. Uzatmalarda Obanni'ye İsmail Bouzid yanıt verdi, böylece maçtan önce beşi gösteren eller muradına erdi. Aslan ligdeki kusursuz yürüyüşüne uygun adım yürüyüp gruplara kaldı ve futbol takvimlerimizin perşembe gecelerini boş bırakmadı.

GALATASARAY: 5
Orkun 6
Uğur 6
Song 7
Servet 6
Volkan 6
Barış 6
Linderoth 6
(Bouzid 86) -
Lincoln 7
(Nonda 79) -
Arda 7
(H. Şaş 68) 5
H. Şükür 5
Ümit 8

SION: 1
Vailati 4
Goncalves 5
Obinna 6
Alioui 4
(Geiger 64) 4
Galindo 5
Mucana 4
Vanczak 5
Obradovic 6
Dominguez 4
Adeshina 4
(Saborio 74) 4
Buhler 4
GOLLER: Ümit (22,29), Lincoln (36), Arda (67), Bouzid (90+2) / Obinna (90)
SARI KARTLAR: Uğur Uçar / Dominguez, Obradoviç
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: M. Weiner, V. Wezel, T. Welz