'Alkışlarla' Frankfurt'a geçtiler

2002 Dünya Kupası'ndaki 'üçüncülük' unvanının ardından uzun süreli bir çöküş dönemi yaşayan Türk Milli Takımı, küllerinden doğmanın sevincini yaşıyor.

FRANKFURT - 2002 Dünya Kupası'ndaki 'üçüncülük' unvanının ardından uzun süreli bir çöküş dönemi yaşayan Türk Milli Takımı, küllerinden doğmanın sevincini yaşıyor. Ay-Yıldızlılar, önceki gece 'son Avrupa Şampiyonu' unvanlı Yunanistan'ı deplasmanda 4-1'lik müthiş bir maçın ardından devirdikten sonra, dün Euro 2008 elemeleri C Grubu'ndaki beşinci maçları için Frankfurt'a geçti.
Millilerde var olan sakatlıklara, Yunanistan maçında İbrahim Üzülmez ve Gökhan Ünal eklenirken, mücadelede sarı kart gören Gökhan Zan da cezalı duruma düştü. Bu üç isim aday kadrodan çıkarılırken teknik direktör Fatih Terim yerlerine Galatasaray'dan Ferhat Öztorun ve Çaykur Rizespor'dan Yasin Çakmak'ı kampa dahil etti. İstanbul'a dönen ve Acıbadem Hastanesi'nde MR'ı çekilen İbrahim Üzülmez'in dört veya beş hafta sahalardan uzak kalacağı açıklandı.
Dün kafileyle birlikte Frankfurt'a gelen Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, Türk futbol tarihindeki en değerli galibiyetin alındığını söyledi. Maçın en kötü yanının Atatürk aleyhine açılan pankart olduğunu belirten Ulusoy, "Tabii ki bu pankart bizi çok üzdü. Hatta İstiklal Marşımız ıslıklandı, ancak Yunanistan Futbol Federasyonu Başkanı Gagasis, bizden defalarca özür diledi. Maalesef kendini bilmezler her yerde var. Bunları tüm Yunan halkına mal etmemek gerekir" diye konuştu. Ay-Yıldızlıları, havalimanında çok sayıda taraftar sevinç gösterileriyle karşıladı. Kafile daha sonra Kempinski Oteli'ne geçti. Takım akşam saatlerinde bir antrenman yaparken, bu çalışmaya Yunanistan maçında forma giyen futbolcular katılmadı. Diğer oyuncular da çift kale maç yaptı.
Terim'in toplantısı bugün
Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim'in daha önce salı günü düzenleneceği duyurulan basın toplantısı bugüne alındı. Frankfurt'taki Commerzbank
Arena Stadı'ndaki basın toplantısı 13.00'te başlayacak. Daha önce duyurulan programa uygun olarak, bu akşam yapılacak idman basına kapalı, yarın saat 19.00'da Commerzbank Arena'da yapılacak son antrenmanın ilk 15 dakikası ise basın mensuplarına açık olacak.
Bu arada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Yunanistan galibiyeti dolayısıyla Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'a bir kutlama telgrafı gönderdi. Ulusoy'u Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tebrik etmediğine dair gazetelerde ve televizyon yayınlarında yer alan haberlere ilişkin de Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Ulusoy'un aranıp aranmadığını ben bilmiyorum. Ama, sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan, teknik direktörümüz Terim'i arayarak tebrik etti. Ben de Terim'le havaalanında karşılaştım, kendisini tebrik ettim. Bu milli takım hepimizin milli takımıdır. 72 milyon Türk insanının milli takımıdır. Başarıları hepimize gurur veriyor" açıklamasını yaptı. (Spor Servisi)