'Almancılar' transfere 'şimdilik' uzak

Lige verilen arada spor sayfalarını doldurmak zor. Üstelik, şampiyonluktan uzaklaştığı düşünülen takımların taraftarlarına da umut dağıtmak ve tirajı böyle ayakta tutmak gerekiyor.

KÖLN - Lige verilen arada spor sayfalarını doldurmak zor. Üstelik, şampiyonluktan uzaklaştığı düşünülen takımların taraftarlarına da umut dağıtmak ve tirajı böyle ayakta tutmak gerekiyor. Nitekim Türk spor basını da, 26 Ocak'ta tekrar başlayacak olan ikinci yarı öncesinde boşluğu özellikle Yıldıray Baştürk ve Hamit Altıntop'un isimlerinin başını çektiği transfer haberleriyle dolduruyorlar. Yıldıray Baştürk konusu zaten başlı başına bir malzeme; çünkü takımı Hertha Berlin'in menajeri Dieter Hoeness, neredeyse hemen her gün Bild ya da Berliner Zeitung gazetelerine Türk yıldızla ilgili olumlu-olumsuz görüş bildiriyor.
Hoeness en son Yıldıray'ı gözden çıkaracakları yönünde bir yorumda bulunmuştu. Sık sık sakatlanan ve eski formunu bir türlü yakalayamayan Yıldıray ise Noel tatilini geçirdiği Dubai'de, 2006'ya ve yeni yıla ilişkin yorumlarda bulundu. Milli futbolcu, 2006 yılının kendisi için iyi geçmediğini, sakatlıktan dolayı fazla forma şansı bulamamaktan yakındı. 2007 yılında her şeyin daha iyi olmasını beklediğini ifade eden Hertha'lı oyuncu, kendisi hakkında çıkarılan transfer dedikoduları için henüz konuşmanın erken olduğunu belirterek "Sezon sonuna kadar Hertha Berlin ile sözleşmem var. Transfer için konuşmak erken. Mart ve nisan aylarında transfer konusu belli olur, o zaman zaten bir açıklamada bulunurum" dedi. Yıldıray tüm futbolseverlerin Kurban Bayramı'nı ve yılbaşını tebrik ettiğini sözlerine ekledi.
Brezilya'da tatilde bulunan Schalke'nin başarılı ikizleri Hamit ve Halil Altıntop ise 2006 yılının kendileri için normal geçtiğini belirttiler. Hamit, transfer spekülasyonları hakkında yorum yapmak istemediğini ve şu anda Schalke ile sözleşmesi bulunduğunu hatırlatarak, 2007'de daha iyi bir Hamit izlenmesi için çalışacağını kaydetti. Bundesliga'da sezonun ilk yarısını ikinci tamamlayan Schalke yönetiminin sezon sonu sözleşmesi sona erecek Hamit'i bırakmaya niyeti olmadığı gelen bilgiler arasında. Halil ise ikinci yarıda daha fazla gol atmak istediğini ve hedefinin de Milli Takım'da ilk onbire girmek olduğunu ifade etti.
Alpay: Daum'la güzel günlere
Yeni yıla ilişkin görüşlerini açıklayan isimlerden biri de, Almanya ikinci liginde mücadele eden Köln'de forma giyen Alpay Özalan'dı. 2006 yılının takımı için iyi geçmediğine dikkati çeken emektar oyuncu, Beşiktaş'ta birlikte çalıştığı teknik direktör Christoph Daum ile bir araya gelmesinin kendisi için yılın en önemli olayı olduğunu söyledi. Hedeflerinin tekrar Alman birinci ligine çıkmak olduğunun altını çizen Alpay, "Köln'e ve Daum'a yakışır şekilde tekrar iyi yerlere gelmek için mücadele edeceğiz. 2007'de önemli olan sakatlık olmaması" diye konuştu.
Bu yıl sezona iyi bir başlangıç yapamayan 'gurbetçi' oyunculardan Dortmund'un genç yıldızı Nuri Şahin ise hedefinin tekrar Dortmund'da ve milli takımda ilk onbiri zorlamak olduğunu belirtti. Sezona kötü başladığını ancak sonradan tekrar toparlandığını ifade eden Nuri, 2007 yılında adından sıkça söz ettirmek istediğini kaydetti. Kendisini profesyonel yapan teknik direktör Bert van Marwijk'in takımdan ayrılmasının kendisi için dezavantaj gibi göründüğüne dikkati çeken Nuri, çok çalışmakla takımdaki yerini alacağını belirtti. Dortmund ile uzun süreli iyi bir sözleşmesi olduğunu belirten Nuri, "Geçen yıl İngiltere'den üç takımdan teklif almıştım. O zaman gitmeyi düşünmedim. Almanya'da transferler kapalı kapılar ardında hallediliyor genellikle. İleride İngiltere'den gelecek teklifleri değerlendirmek istiyorum" diye konuştu. Yeni teknik direktör Jürgen Röber ile daha tanışmadığını ancak telefonda görüştüğünü kaydeden Nuri, yeni hocanın da gayet başarılı bir teknik adam olduğunu ve başarılı olmak için hep birlikte çalışacaklarını sözlerine ekledi. (Spor Servisi)