Altın kemer resmen Balaban'ın

Altın kemer resmen Balaban'ın
Altın kemer resmen Balaban'ın
2013 Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz'den dopingli çıkması nedeniyle alınan altın kemer, İsmail Balaban'a takıldı.

( SPOR SERVİSİ) - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 2013 yılında başpehlivan olan Ali Gürbüz'ün dopingli çıkması sonucu altın kemer, bugün Sarayiçi Er Meydanı'nda düzenlenen törenle, ikinci İsmail Balaban'a takıldı. 

Balaban'a altın kemerini takan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Ali Gürbüz keşke dopingle gündeme gelmeseydi. Ben Ali'nin dopingle güreştiğine inanmıyordum ancak numunelerde doping çıktı. Alacağı 2 yıl güreşlerden men cezası çabuk geçecektir. 2 yıl sonra hakkıysa hakkını geri alır diye düşünüyorum. Yönetmelik gereği bugün kemeri İsmail Balaban'a veriyoruz. İnşallah bir daha böyle törenler yapmayız" dedi.

Antalya Konyaaltı Belediyesi sporcusu İsmail Balaban ise yağlı güreş adına üzücü bir olayla karşı karşıya kalındığı için tam anlamıyla mutluluk duyamadığını söyledi. Altın kemeri güreşlerin bitimindeki törende takmayı çok istemesine rağmen yine de başpehlivan olmanın buruk sevincini yaşadığını belirten Balaban, "Altın kemerin ebedi sahibi olmak istiyorum" dedi.

Daha önce 2002 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Savaş Yıldırım'da doping bulunmuş, o yılın ikincisi Hasan Tuna, 2003'teki güreşlerin ilk gününde düzenlenen törenle altın kemeri almıştı.