Altın puanla gelen altın kemer

Bu yıl 646.'sı yapılan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı Recep Kara kazandı. Finale gelene kadar Cengiz Elbeye, Ziya Ünlü, Gökhan Arıcı, Sermest Bulut ve geçen sene kendisini finalde mağlup eden son başpehlivan Osman Aynur'u eleyen...

EDİRNE - Bu yıl 646.'sı yapılan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı Recep Kara kazandı. Finale gelene kadar Cengiz Elbeye, Ziya Ünlü, Gökhan Arıcı, Sermest Bulut ve geçen sene kendisini finalde mağlup eden son başpehlivan Osman Aynur'u eleyen Ünyeli Recep Kara, finalde, önceki turlarda Nail Kurt, Yüksel Kalay, Ümit Balta, Ekrem Yavuz ve Mustafa Kemal Karaboğa'yı yenen Hasan Tuna'yla karşılaştı. 40 dakikalık normal süre ve yedi dakikalık ilk uzatmada galip çıkmayınca altın puan uygulamasına geçildi. Tek dalıp rakibini bastıran Kara, 2003'ten sonra kariyerinin ikinci Kırkpınar başpehlivanlığını elde etti. Üçüncülüğü ise Osman Aynur ve Mustafa Kemal Karaboğa paylaştı. Kara'ya, altın kemerin yanı sıra 14 bin YTL birincilik ödülü verildi.
1800'ü aşkın pehlivanın katıldığı güreşlerde, 2008 yılının ağalığını, 250 bin YTL karşılığında Burdurlu işadamı Mehmet Çadıl kazandı. Er meydanı, her yıl olduğu gibi siyasiyelerin de akınına uğradı. Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra, Keşan'da miting düzenleyen CHP Lideri Deniz Baykal, DSP Lideri Zeki Sezer, AKP'den milletvekili olan milli güreşçi Hamza Yerlikaya ile MHP'den aday olan milli halterci Naim Süleymanoğlu Sarayiçi'ne geldi.
Tüysüz teminatı verince heykeli dikildi
Öte yandan son üç yılın ağası Adem Tüysüz'ün heykeli nihayet dikildi. Tüysüz, Edirne'ye kreş yaptırmak için 150 bin YTL'lik teminat mektubunu belediyeye verince olay tatlıya bağlandı. Kırkpınar'da diğer kategorilerde şu isimler birinci oldu: Büyük orta: Serhat Gökmen, Küçük orta büyük boy: Kaan Kaya, Küçük orta küçük boy: Ünal Kahraman, Deste büyük boy: Salih Kurt, Deste orta boy: Okran Okulu, Deste küçük boy: Ali Topal, Tozkoparan: Recep Üstündağ, Teşvik: Osman Türkyılmaz, Minik 1: Serdar Solak, Minik 2: Aykut Işık, Minik 3: Mustafa İyde, En iyi peşrev: Ömer Korkan, En centilmen: Serkan Üğdüler, En teknik: Serhat Gökmen. (Spor Servisi)