Aman 'Avcı', vurdun Fener'i...

Maç sonunda Fenerbah-
çe ıslık, rakibi alkış aldı.Süper Lig'de sürpriz açılış

Süper Lig'in yeni sezonu sürpriz bir sonuçla başladı. Geçen yılın şampiyonu Fenerbahçe, ligin yeni ekibi İstanbul Büyükşehir Belediye-spor'a 2-0 mağlup oldu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Matematik köyü örneğinde de gördük, bu ülke Aziz Nesin için hammadde olmaktan hiçbir zaman geri durmayacak. Dün akşam da, toprağı bol olsun, ustaya uygun bir senaryo vardı. İstanbul sınırlarını zorlayan bir yeri kendi evi zanneden Büyükşehir Belediyespor, tribünleri kullanılmamışlıktan parmak parmak toz tutan tribünler önünde Fenerbahçe'yi ağırladı.
Ağırladı lafın gelişi. O statta kimse ağırlanamaz, olsa olsa zorunlu hizmet yapılır. Öyle de oldu. Ligin ilk maçı, ne kadar dolsa tenha gözükecek bir stadyumda gece yarısına yakın bir zamanda başladı ve bitti. Üstelik müthiş bir sürprizle...
Tamam hem geçen seneki performans hem de liyakat açısından şampiyon takımdan başlamak gerek. Ama futbolun tarih bilinci hiç yok ki! Dün başrolde Abdullah Avcı'nın talebeleri vardı. O ve talebeleri, Akdeniz mavisi rengiyle ligi açan konuk ekibin havasını da, hevesini de ofsayta düşürdüler. Tarihinde ilk defa bir Süper Lig maçına çıkan Büyükşehir Belediye yerini hiç yadırgamadı. 18'de Fenerbahçe altyapısı görmüş Efe ile Kerim'in bitirdiği ilk gol de gösterdi ki Kadıköy Büyükşehir'e tâbiydi. 24'te Tümer'e sundukları fırsat gibi aksilikler olmasa gediksiz götürecekti Turuncu-Lacivertliler.
Uğur'un kamburundan antrikot
Yine de 28'de bir aparkat daha sallamalarını kimse beklemiyordu. Murat Ocak, Uğur Boral'ın kambura yatan sırtından antrikot çıkardı: 2-0. Devamı da geldi hatta. 30'da Adriano, 36'da Kerim şampiyonun fişini çekecek pozisyonları da buldu, ama ligin ilk maçında abartmanın âlemi yoktu dediler sanırım. Atatürk Olimpiyat vadisinde bir serinlik vardı ilk yarı sonunda. Şoke olmuştu herkes. Altını yeniden çizelim. Bu tablonun nedeni sadece Fenerbahçe'nin tutukluğu ve temposuzluğu değildi. Oyunun boyunu kısaltan ve çizgi defans, ters kademe, orta alan baskısı gibi futbolun amentülerini hem dakik hem de dengeli bir şekilde yapan ev sahibi ekibin şuurlu futbolu bozdu dengeyi. Görünen o ki Büyükşehir hakikaten tıkır tıkır çalışıyordu!
Sarı-Lacivertlilerin maçı uçurumdan alması için ikinci yarıda sahne sıfırdan kurulmalıydı. Ama ne personel ne de taktik değişmişti. Sadece 10 dakika dayanabildi Zico ve yıldırım telgrafla Ali Bilgin'le İlhan'ı aldı oyuna.
İyi de yaptı, çünkü değişiklikler Fenerbahçe'nin adrenalini biraz olsun artırdı. Lakin tesiri kısa sürdü. Büyükşehir ürkmeden oynamaya devam ediyor, temkinli ve makul oyununun karşılığını da gayet akıllıca alıyordu. 63'te Ali Bilgin'in isabetsiz denemesi iyice canını sıktı tribünlerin. Kurgu hâlâ bozuktu ve girişimler akim kalıyordu. 67'de Sertan'ın
üçüncü golü atamaması ise mucizeydi. Son 20'de kalan mecaliyle saldırdı Sarı-Lacivertliler. Colin Kazım da ekibe katılmıştı, ama oyunun yörüngesi bozulmuyordu bir türlü. Büyükşehir istediği gibi tutuyordu tempoyu. 73'te ve 74'te temiz fırsatları harcayanlar da yine onlar oldu. O kadar ki artık Fenerbahçe seyircisi bile Turunculuları alkışlıyordu. Hak etmediklerini kim söyleyebilir ki?
Roberto Carlos? Evet o da vardı sahada, ama Türk soluna çare bulması Fenerbahçe'ye derman olmasından daha kolay gibiydi sanki.

İSTANBUL BB: 2
Hasagiç 8
Rızvan 6
Metin 6
Murat 7
Ekrem 6
Kerim 7
(İ. Şahin 60) 6
Efe 6
Tjikuzu 7
İlyas 7
Sertan 7
(Erman 80) -
Adriano 6
(Gökhan 86) -

FENERBAHÇE: 0
Serdar 5
Önder 5
Can 5
Edu 5
R. Carlos 5
Deivid 5
(C. Kazım 72) -
Deniz 4
(İ. Parlak 56) 4
Aurelio 5
U. Boral 4
(A. Bilgin 56) 4
Tümer 5
Kezman 4

GOLLER: Kerim (19), Murat (27)
SARI KARTLAR: Metin, Hasagiç / Tümer, Edu, Önder, Kezman
Stat: Olimpiyat Hakemler: B. Yıldırım, C. Satman, S. Özay