Aman dikkat, rakip yine Kırmızı-Beyaz

Beşiktaş, çok zor bir zamanda çok zor bir karşılaşmaya çıkıyor. 2-1 mağlup olduğu Fenerbahçe derbisi hakkındaki polemiklerin ortasında salı gecesi çıktığı Liverpool deplasmanında sahadan...

İSTANBUL - Beşiktaş, çok zor bir zamanda çok zor bir karşılaşmaya çıkıyor. 2-1 mağlup olduğu Fenerbahçe derbisi hakkındaki polemiklerin ortasında salı gecesi çıktığı Liverpool deplasmanında sahadan 8-0 yenik ayrılan ve Şampiyonlar Ligi tarihinin en ağır yenilgisini alan Ertuğrul Sağlam'ın öğrencileri, ligin zirve ortağı Sivasspor'u konuk ediyor.
Geçen hafta cumartesi akşamı İsmet Arzuman, Kadıköy'deki derbide son düdüğünü çaldığında Türk futbol âlemi yeni bir kaosa doğru yelken açmış, Beşiktaş yönetimi sezon başından beri maruz kaldıkları tartışmalı hakem kararlarının artık bardağı taşırdığını ve Sivas maçına PAF takımla çıkacaklarını açıklamıştı. Spor medyası, bir taraftan bu tavrın ahlaki olup olmadığını tartışırken bir taraftan da Anfield Road'da Liverpool karşısına çıkacak olan Beşiktaş'ın böyle bir ruh haliyle nasıl bir oyun ortaya koyacağını merak ediyordu. Fakat salı gecesi ortada oyun namına hiçbir gayret görünmeyince Kartal karalar bağladı ve topu tam sekiz kez filelerinden çıkarmak zorunda kaldı. Sivas maçına PAF takımla çıkma kararı zaten Divan Kurulu üyeleri tarafından desteklenmeyen, ayrıca PAF takımındaki oyuncuların lisanslarını maça yetiştirme konusunda sorunlarla karşılaşan Beşiktaş yönetimi de bu hezimet sonrası böyle bir risk alma cesaretini tamamen kaybetti ve kararından vazgeçti.
Eksikleri çok, ama golcüleri yeter
Fakat bu 'tedbir'e rağmen Beşiktaş'ı bu akşam fazlasıyla zor bir sınav bekliyor. Zira lider Galatasaray'la aynı puanda ikinci sırada yer alan Sivasspor, son iki sezonda 1-0'lık skorlarla galip ayrıldığı İnönü'ye üst üste üçüncü kez kazanmak ve zirve mücadelesini devam ettirmek için çıkıyor. Tıpkı Liverpool gibi Kırmızı-Beyaz renkleri taşıyan ve hatta son idmanlarına Liverpool'a gönderme yaparak 'Sivasspor FC' yazılı eşofmanlarla çıkan 'Yiğidolar' 8-0'lık olmasa bile mutlaka bir galibiyet elde etmek istiyor. Orta Anadolu ekibi, sakatlıkları süren kaleci Petkoviç, Yasir, Sylla ve Gökhan Bozkaya'dan mahrum kalsa da takımlarının 21 golünden 12'sine imza atan Muhammed Ali Kurtuluş (7 gol, ligin gol kralı)-Mehmet Yıldız (5 gol) ikilisi Beşiktaş için yeterince büyük bir tehdit oluşturuyor.
Geçen hafta 4-0 kazandıkları Kasımpaşa maçından sonra verdiği demeçte Beşiktaş'ın kendilerine karşı PAF takımıyla mücadele edeceğine inanmadığını söyleyen ve bu düşüncesinde haklı çıkan Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, "Rakibimizin bunalımdan çıkması için kazanmaya ihtiyacı var. Biz de bulunduğumuz yere bileğimizin hakkıyla geldik. Ligde hiçbir takıma kolay kolay teslim bayrağı çekmeyiz. Önemli eksiklerimiz var ama her zamanki diri futbolumuzu oynamak için elimizden geleni yapacağız" ifadesini kullandı. Ev sahibi Beşiktaş cephesinde ise sakatlıkları devam eden Tello ve Gökhan Zan maç kadrosuna alınmadı. Nobre'nin durumu ise bugünkü kontrollerin ardından açıklığa kavuşacak. (Spor Servisi)