Amatör takımların da bir Avrupa kupası var

Amatör takımların da bir Avrupa kupası var
Amatör takımların da bir Avrupa kupası var

İstanbul Karması önceki gün Rumen ekibine mağlup olarak tur şansını zora soktu.

UEFA'nın amatör karmalara yönelik düzenlediği Bölgeler Kupası başladı. Kupada Türkiye'yi İstanbul Karması temsil ediyor.
Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Tüm Türkiye dikkatini Galatasaray ’ın Şampiyonlar Ligi ve Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi’ndeki serüvenine verse de bir Türk takımı daha Avrupa kupalarında mücadele ediyor: UEFA Bölgeler Kupası’nda (Regions Cup) şu sıralar İstanbul Bölge Karması üst tura çıkma savaş veriyor.
UEFA’nın ‘3 numaralı’ olan Bölgeler Kupası iki sezonda bir yapılıyor ve Avrupa ülkelerinin amatör bölge karmaları mücadele ediyor. Bu yıl sekizincisi düzenlenen turnuvada 37 takım var. Ön eleme turunda dörderli iki grupta mücadele eden takımlardan grup liderleri ve en iyi ikinci eleme turuna kalacak. Eleme turunda toplam 32 takım dörderli sekiz gruba dağılacak. Grup liderleri daha sonra, bu ekiplerden birinin ev sahipliğinde ‘sekizli final’de mücadele edecek. Şampiyonada mücadele eden ekipler amatör olduğu için gruplar deplasmanlı değil. Her grubun maçları bir takımın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

İstanbul Ankara ’yı geçti
2012-1013 UEFA Bölgeler Kupası’nda Türkiye’yi İstanbul Bölge Karması temsil ediyor. İstanbul Karması, haziran ayında Kayseri’de düzenlenen ve TFF bölge müdürlüklerine bağlı illerdeki amatör futbolculardan oluşturulan karma takımların mücadele ettiği Bölgesel Amatör Karma Turnuvası’nda şampiyon olarak UEFA Bölgeler Kupası’na katılmaya hak kazandı. İstanbul ekibi finalde, bir önceki turnuvanın şampiyonu Ankara Karması’nı 120 dakikası 1-1 sona eren karşılaşma sonrasında penaltılarla 5-3 mağlup etti.

İş son maça kaldı
Kupada ön eleme turunda yer alan İstanbul Karması, içinde bulunduğumuz günlerde A Grubu maçlarına ev sahipliği yapıyor. Maçlar Kartal ve Maltepe ilçe statlarında oynanıyor. İstanbul Karması ilk maçında Kazakistan’dan Merkuriy’i 5-1 yendikten sonra Rumen ekibi Prahova Muntenia’ya 2-1 mağlup oldu. Yetkiner’in öğrencileri gruptan çıkmak için bugün İsrail ekibi Karmiel Tzfat’ı yenip Prahova’nın son sıradaki Merkuriy’e puan kaybetmesini bekleyecek. İstanbul Karması’nın mutlaka grubu lider bitirmesi gerekiyor zira tamamlanan B Grubu’nda 7 puanla ikinci olan Kuzey İrlanda’nın Doğu Bölgesi ekibini geçmeleri imkânsız. Eğer İstanbul birinci olursa eleme turu 2.Grubu’nda Bulgaristan, İsviçre ve Hırvatistan temsilcileriyle mücadele edecek.

‘Karma’da tanıdık bir isim: Müjdat Yetkiner
Fenerbahçeli eski milli futbolcu Müjdat Yetkiner’in teknik direktörlüğünü yaptığı İstanbul Karması’nda çoğunlukla İstanbul’daki Bölgesel Amatör Lig ve Süper Amatör Lig ekiplerinde forma giyen futbolcular var. Tek istina, Çerkezköyspor’da forma giyen Atalay Özyurt ve Ersin Odabaşı. Bu iki oyuncu Tekirdağ ili de TFF İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olduğu için mücadele edebiliyor. Kadrodaki tek 1. Amatör Lig oyuncusuysa Zeytinburnu Öz Trabzonlular Spor Kulübü’nden Serhat Conker.

Ulusaldı bölgesel oldu
Her ne kadar Bölgeler Kupası’nın şu anda sekizincisi yapılsa da UEFA’nın amatör kulüpleri karşılaştıran bir turnuva fikri 1960’lara dayanıyor... Ancak o dönem ‘amatör futbolcu’yu tanımlamak zor olduğu için (Doğu bloku ülkelerindeki tüm futbolcular kâğıt üzerinde amatördü), 1967’de ilki yapılan UEFA Amatör Kupası’na 33 üye ülkeden yalnızca 12’si katıldı. Ulusal amatör karmaların mücadele ettiği o turnuvada Türkiye dördüncü oldu. 1970’i es geçen Türkiye, 1974 ve 1978’de gruptan çıkamadı. 1978’deki turnuvaya yalnızca 10 ülke katılınca UEFA Amatör Kupası askıya alındı, ta ki 1999’ya kadar. Ulusal değil bölgesel karmaların yer aldığı yeni ‘UEFA Bölgeler Kupası’nın ilkinde Türkiye’yi Marmara Karması temsil etse de başarılı olamadı.
2010-2011 sezonundaysa Türkiye’yi Ankara Karması temsil etti. Ankara ön eleme ve eleme gruplarını geçti, final grubunda üçüncü olarak elendi. Son turnuvada şampiyonluğu Portekiz’den Braga elde etti.