'Anadolu'dan Görünüm'lü Universiade

'Anadolu'dan Görünüm'lü Universiade
'Anadolu'dan Görünüm'lü Universiade
Erzurum'un ev sahipliğinde düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Cemal Gürsel Stadyumu'nda yapılan muhteşem bir törenle başladı

ERZURUM - Cemal Gürsel Stadı’nda, "25’nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları" için görkemli bir açılış töreni düzenlendi. Açılış seramonisinde TRT'de 1980'li yılların ortalarından itibaren Güntaç Aktan'ın sunumuyla yayınlanan ve ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu'da gerçekleştirilen 'terörle mücadale' operasyonlarına yer verilen 'Anadolu'dan Görünüm' programının fon müziğinin kullanılması dikkat çekti. Ulvi Cemal Erkin'in 1942 yılında yazdığı "Köçekçe Süiti" adlı bu eser, bir kuşağın hafızasında 'Anadolu'dan Görünüm' ile özdeşleşmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bürokratlarla birlikte yaklaşık 21 bin kişi Cemal Gürsel Stadı’ndaki tarihi güne tanıklık etti.
Türkiye’nin ilk kez düzenlediği Kış Oyunları’nın açılış töreni, bugün saat 19.30’da Universiade Bayrağı’nın Cemal Gürsel Stadı’na gelmesiyle başladı. Oyunlara katılan 58 ülkenin sporcularının geçişinde Türkiye 73’ü bayan 79’u erkek toplam 152 sporcu ile yer aldı. Türkiye’nin bayrağını kayaklı koşuda mücadele edecek milli sporcu Sabahattin Oglago taşıdı. Seyirciler, Azerbaycan ve Bosna Hersek takımlarına büyük ilgi gösterirken, İran takımındaki başı kapalı bazı sporcular da dikkat çekti.

ÖZAK: "ERZURUM DÜNYANIN SAYILI MERKEZLERİNDEN BİRİSİDİR"
Sporcuların sahadaki yerini almasından sonra açılış konuşmasını yapan Organizasyon Komitesi Başkanı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, "Bugün Erzurum’da bir başarı öyküsüne tanık oluyoruz. 5 kıtadan gençlerin buluştuğu büyük bir coşkuyu ve bayram sevincini yaşıyoruz. Mutluluğumuza ortak olan tüm misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum. Yarışmaların Fair-play anlayışına uygun biçimde geçeceğine inanıyorum. Türkiye’ye güvenerek bu oyunların Anadolu’nun zirvesinde yapılmasına olanak tanıyan FISU heyetine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye kendine yönelik güveni boşa çıkarılmamış, büyük yatırım yapmıştır. Erzurum, dünyada artık sayıyı kış sporları merkezlerinden birisidir. Türkiye’nin kış sporlarında gerçekleştirdiği en büyük orgfanizasyon olan Erzurum 2011 ülkemiz ve kış sporları adına bir milâttır.

ERDOĞAN: "ERZURUM’A KIŞ OLİMPİYATLARI YAKIŞIR"

İsmi anons edilince büyük sevgi gösterileri ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları altında altında kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, "3 bini aşkın sporcu kardeşim; Dadaşlar diyarı Erzurum’a hoşgeldiniz. Erzurum’da kalacağınız kısa sürede doya doya dolaşmanızı dilerim. Bu oyunların 5 yıldızı var. Bu 5 yıldız, 5 kıtanın buluştuğu bir oyunlar manzumesi. Burada barış, kardeşlik, sevgi, coşku ve heyecan var. İnanıyorum ki, bu oyunlarla Kış Olimpiyatları’nın takipçisi olacağız. Erzurum’a bu yakışır. Sevgili Dadaşlar, durmayacağız. Emin adımlarla çok daha farklı bir Erzurum için yarınlara yürüyeceğiz. Oyunların kazasız, belasız sona ermesini diliyorum" diye konuştu.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de, "Ülkemiz ve Erzurum, Uluslar arası üst düzeyde bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu organizasyonun belirlendiği tarihlerde bende Torino’daydım. Erzurumluların bu oyunlar için bir bütün olduklarını ve kenetlendiklerini orada gördüm. Şuanda duyduğunuz heyecanın aynını bende duyuyorum. Kendimi sizlerden biri hissediyorum. Bu oyunlar Erzurum’u bölgenin ve dünyanın kış sporları merkezi haline getirmiştir. Yakın bir gelecekte kış olimpiyatlarını organize etmeyi başaracaktır. Tüm sporculara başarılar diliyorum.
Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Başkanı George Killian, "Görüyorum ki, oyunlar için hazırsınız. Oyunların bu aşamaya gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Yeni yapılan tesislerde coşkuyu canı gönülden yaşacağımıza inanıyorum. Buralar artık sizin ve pek çok önemli organizasyona daha ev sahipliği yapacağınıza inanıyorum" dedi.

OYUNLARI CUMHURBAŞKANI GÜL AÇTI
Resmi açılışı yapmak üzere kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sözlerine "Bugün çok büyük bir spor organizasyonunun İstanbul’da gerçekleşiyor olmasından" dolayı diye başladı. Gül daha sonra, "Erzurum’da" diye düzelterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tip büyük organizasyonlar genellikle büyük şehirlerde olurdu. Ama Doğu’nun Kapısı Erzurum’da bu organizasyonun gerçekleşmesi Türkiye için olağanüstü başarıdır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Spor arkadaşlık, barış, centilmenlik demektir. Dünyanın dört bir yanından gelen siz değerli sporcuların centilmence yarışacağına eminim. Hepinize başarılar diliyorum ve oyunları başlatıyorum. Hayırlı olsun."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından FISU bayrağı tribünleri dolaştı. Daha sonra FISU Marşı okundu ve FISU Bayrağı göndere çekildi. Törende, sporcu andını milli kayakçımız Tuğba Daşdemir, hakem andını ise uluslararası alanda ülkemizi başarıyla temsil eden buz hokeyi hakemimiz Ece Esen okudu.

MEŞALEYİ MİLLİ SPORCULAR TAŞIDI
Universiade Erzurum-2011 meşalesi ise Dünya Supersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, 84 kiloda Grekoromen Stil Dünya Şampiyonu güreşçi Selçuk Çebi, Dünya Şampiyonası’nda sayı kraliçesi unvanını elde eden voleybolcu Neslihan Darnel ve 2008 Pekin Paralimpik Olimpiyatı’nda şampiyon olan bedensel engelli okçu Gizem Girişmen’in ellerinde yol aldı. Meşaleyi taşıyan sporcular sahanın dört köşesine yerleştirilen meşalaleri aynı anda büyük tezahürat eşliğinde yaktılar.

ANADOLU ATEŞİ COŞTURDU

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın açılş töreninde sahne alan Anadolu Ateşi Dans Grubu "Doğu’nun Kapıları" isimli gösterisiyle stadyumu dolduranları coşturdu. Çift başlı kartalın stadyum üzerinde uçuşunun canlandırılmasıyla başlayan dans gösterisinde dançılar, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden müzikler eşliğinde gösteriler sergiledi. Semazenlerin gösterisinin ardından yeniden sahnre alan dansçılar finali Erzurum barıyla yaptı.

KENAN DOĞULU KONSERİ
Stadyumu dolduran binlerce kişi açılış töreninin son bölümünde ise pop müziğin ünlü ismi Kenan Doğulu’nun şarkılarıyla eğlenen seyircilerin coşkusu havai fişek gösterisiyle doruğa çıktı. Müzik ve görsel şölenin yaşandığı stadyum renk cümbüşüne dönerken sahaya giren gençlerin müzik eşliğinde dans etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

HADİSE VE AHMET ÖZHAN SAHNEYE ÇIKMADI

Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın açılış töreninde daha önceden isimleri açıklanan Türk Halk Müziği Sanatçısı Aysun Gültekin, Türk Sanat Müziği’nin ünlü ismi Ahmet Özhan ve pop müzik sanatçısı Hadise, henüz anlaşılmayan bir nedenle sahneye çıkmadı. Hadise’nin yerine finalde Kenan Doğulu sahne aldı.

VATANDAŞA ORGANiZASYON ÇİLESi
25’nci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın açılış töreninin yapılacağı Cemal Gürsel Stadyumu’na ulaşmak isteyen vatandaşlar güvenlik tedbirleri nedeniyle büyük sıkıntı çekti. Cemal Gürsel Stadyumu’nun önünden geçen çevre yolu stadyuma yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta trafiğe kapatıldı ve güvenlik noktaları oluşturuldu. Görevli araçlar dışında hiçbir aracın geçişine izin verilmeyen güvenlik noktalarında, toplu taşıma araçları ve otomobillerinden inmek zorunda kalan vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte 3 kilometrelik yolu yoğun kar yağışı altında yürümek zorunda kaldı. Adeta kardan adam haline dönen vatandaşlar, yoğun güvenlik önlemlerine isyan ederken stadyuma girmek için de uzun süre bekledi. Uzun ve zorlu yürüyüşün ardından stadyum kapısında da bekletilen vatandaşlar, zaman zaman güvenlik görevlileriyle tartıştı. Kapıda yaşanan yığılma nedeniyle seyircilerin büyük çoğunluğu açılış töreni başladıktan sonra stadyuma girebildi. Tribünlere çıkan vatandaşlara gösterilere katılmak için ışık ve soğuktan korunmaları için beyaz renkli eldiven, şapka ve polar battaniye dağıtıldı. (Radikal, dha)


UNIVERSIADE YARIŞMA TAKVİMİ