Anasının Tito'su: Yıldız geldi, efsane oldu

Anasının Tito'su: Yıldız geldi, efsane oldu
Anasının Tito'su: Yıldız geldi, efsane oldu

Ocak ayının sonunda Galatasaray ’a transfer olan Didier Drogba, ülkemizde futbolculuğunun büyüklüğüyle tanınırken, insani vasıfları da onun gelişinden kısa bir süre sonra öğrenildi. Yıldız oyuncunun sadakati, liderlik vasıfları, bir işi yaparken kendisini adarcasına mücadele etmesi herkes tarafından takdir toplamıştı. Gazetemiz yazarı Erkan Goloğlu’nun, transferden iki hafta sonra 13 Şubat’ta yazdığı ‘Ne güzel abimizsin sen Drogba’ başlıklı yazıda oyuncunun mücadeleci ruhunu nerden aldığına değinmişti: “Her çocuk anasının kuzusudur ama o anasının Tito’su. Tito hayranı bir annenin çocuğu Drogba. 2009 yılında The Sun’da Didier’i yazan Kastrınakis’in yalancısıyız. Annesi Tito’nun savaşçı ruhuna hayran olmasından mülhem, oğlunu böyle çağırırmış.”
Ülkemizde yaşananlar konusunda fikir beyan etmekten çekinmemesi ve tavrını ortaya koyması da onun daha da sevilmesini sağladı. Özellikle Gezi Parkı Protestoları sırasında “ İstanbul ’da şu an ne oluyor? İstanbul üzgün ve hayal kırıklığı içerisinde. Umarım her şey kısa sürede normala döner. Kalbim sizinle” ifadelerini kullanması sonrası adına ‘Çare Drogba’ sloganları atılmış, duvarlar bu yazıyla süslenmişti. Drogba’nın oynadığı Galatasaray’ın tarihine gösterdiği saygı ve son olarak Sarı-Kırmızılı efsane Metin Oktay’ın meşhur selamını vererek attığı golü ona adaması sporseverlerin gönlündeki yerini sağlamlaştırdı. 

Mourinho’dan Drogba’ya...

Didier Drogba’nın kariyerinin en görkemli döneminde onun teknik direktörlüğünü yapan Portekizli Jose Mourinho da Fildişili oyuncunun biyografisine bir önsöz yazarak onun hakkındaki düşüncelerini anlatmıştı. Drogba’yla Chelsea’de 2004-2007 arasında beraber çalışan Portekizli teknik adamın düşüncelerinden bir bölüm ise şöyle: “Didier özel bir insan. Ve her zaman söylediğim gibi inanılmaz bir oyuncu. Ama hepsinden önemlisi dünya üzerinde yaptıkları ile, Afrikanın insanı olarak, Fildişi Sahili için bir öncü olarak, bir baba olarak, bir evlat ve bir arkadaş olarak çok özel bir insan Didier. Ve sadece bazılarımız onu hayatımızın içine alabilecek kadar şanslı olabildik.”
Didier Drogba, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile de benzer bir ilişki içerisinde. Yıldız oyuncu, Terim’le baba-oğul gibi olduklarını ifade ediyor.