'Ankara rüzgârı' dinmiyor

Beşiktaş'ın hafta içinde Diyarbakır deplasmanından eli boş dönmesiyle heyecanın daha da arttığı ligimizin bu yılki zirve ortaklarından Gençlerbirliği, dün evinde düşmeme çabası içindeki Elazığspor'u konuk etti.

ANKARA - Beşiktaş'ın hafta içinde Diyarbakır deplasmanından eli boş dönmesiyle heyecanın daha da arttığı ligimizin bu yılki zirve ortaklarından Gençlerbirliği, dün evinde düşmeme çabası içindeki Elazığspor'u konuk etti. Ersun Yanal'ın takımı M'Bayo, Youla, Thomas gibi isimlerden yoksun bir onbirle sahada yer alırken, maçın ilk tehlikeli atağı 3. dakikada Gençler kanadından geldi. Okan'ın sağ taraftan yaptığı ortada ceza alanı içinde topa vurmakta geciken Bülent, takımını mutlak bir golden etti. 9'da Filip'in sol taraftan kullandığı serbest atışta, Elazığspor ceza alanında topla buluşan Ahmet Hassan'ın vuruşunda, meşin yuvarlak üstten auta çıktı. 10'da sahneye bir kez daha Bülent çıktı ve Elazığspor ceza alanında topu kafayla kaleye gönderdi. Konuk takımın savunması topu çıkartarak bir golü önledi.
13'te Elazığ ilk ciddi atağını gerçekleştirdi. Erhan, Czinege'yi kaçırdı. Bu futbolcunun ceza alanına ortasında, Ze Roberto'dan önce El Saka araya girerek topu kornere atmayı başardı. 15'te Gençlerbirliği'nin golü geldi. Elazığspor ceza alanının önünde topu göğsüyle kontrol eden Filip vuruşunu yaptı. Savunmadan seken top, yine bu futbolcunun önünde kaldı. Meşin yuvarlakla ceza alanına giren Filip, kaleci Orkun'un solundan ağları gördü: 1-0.
19'ta El Saka, ceza alanı dışından kaptığı topla kaleciyle karşı karşıya kaldı. Vuruşunda top kaleciden döndü. 24'te Deniz'in ceza alanına ortaladığı topu Bülent, kafayla Veysel'e indirdi. Bu futbolcunun vuruşunda top, bir kez daha kaleci Orkun'dan geri geldi. 29'da Serkan, ceza alanına dek getirdiği topu yerden Bülent'e göndermek istedi. Elazığspor savunma oyuncularına çarpan top yön değiştirdi. Filelere gitmekte olan topu kaleci Orkun, son anda köşeden kornere çeldi. Kalan dakikalarda kaydadeğer bir pozisyon olmayınca ilk 45 dakika ev sahibi takımın 1-0 galibiyetiyle sona erdi.
Bir gol de ikinci yarıda
İkinci yarı da Gençlerbirliği'nin hakimiyetiyle geçti. 46'da Mustafa, topu Elazığspor ceza alanındaki Ahmet Hassan'a indirdi. Mısırlı futbolcunun yakın mesafeden vuruşunda ilk yarının da kurtarıcısı olan kaleci Orkun devredeydi, topu kornere çelerek tehlikeyi önledi. 48'de Mehmet Ali'nin kullandığı köşe atışında Meszaros, ceza alanı içinde topu kafayla kaleye gönderdi. Üst direğe çarpan meşin yuvarlak, auta çıktı. 52'de Veysel'in Elazığspor ceza alanı son çizgisine inerken yaptığı vuruşta, kaleci Orkun'u geçen top, kale çizgisi üzerinden Ahmet Hassan'ın önüne düştü. Bu futbolcu pozisyonu değerlendiremeyince, ev sahibi takım mutlak bir golden oldu. 54'te Serkan, Elazığspor ceza alanına girerken sert bir şut çıkardı. Orkun'u geçen topa, çizgi üzerinde Bülent dokundu ama gol Serkan'a yazıldı: 2-0.
Son dakikalar orta sahada biçimlenirken 78'de Murat ortaladı. Kale çizgisi üzerinde dört Gençleri topa dokunamayınca, meşin yuvarlak auta çıktı. Kalan dakikalarda başka pozisyon olmayınca maç Ankara ekibinin 2-0'lık üstünlüğüyle bitti. Böylece Gençlerbirliği de, Galatasaray gibi sırasını savarak bugünkü derbinin skorunu beklemeye koyuldu. (Spor Servisi)