Anne zorlamasıyla gelen rekor

Anne zorlamasıyla gelen rekor
Anne zorlamasıyla gelen rekor

Nazmiye, 2008 Pekin Oyunları nda madalya kazanamamanın kendisini çok hırslandırdığını, dört yıl ara vermeden çalıştığını söyledi.

Paralimpik Oyunları'nda halterde dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Nazmiye Muslu, spora annesinin zorlamasıyla başladığını söyledi.

LONDRA - Londra Paralimpik Oyunları’nda, kadınlar 40 kiloda, dünya ve paralimpik rekoru kırarak altın madalya kazanan halterci Nazmiye Muslu, oyunlar öncesinde, madalya kazanamaması halinde sporu bırakmayı düşündüğünü belirtip “Haltere 2005 yılında istemeden başladım. Severek yapmadım yani annem zorladı. Bana ‘Gideceksin, yapacaksın’ dedi. Daha sonra dereceler birbirini kovaladı” diye konuştu.
Sıkletinde kendisinden iyi kimse olmadığını belirten Nazmiye, “Daha iyisi varsa buyursun gelsin, bekliyorum. 2008 Olimpiyat Oyunları’nda Pekin’de madalya alamamak beni çok hırslandırmıştı. Bu yüzden dört yıldır ara vermeden büyük bir gayretle bu oyunlara hazırlandım” ifadelerini kullandı.

‘Daha da yükseltirdik’
Rekorunun aslında daha da yüksek olabileceğini, ancak oyunlar öncesinde geçirdiği sakatlık nedeniyle antrenmanlara ara vermek zorunda kaldığını ifade eden milli sporcu, “40 kiloda herkes siteye girdiğinde, ‘Nazmiye Muslu’nun rekoru’ diye okumasını istediğim için bu rekoru kırdım. Nasıl Naim Süleymanoğlu’nun, Halil Mutlu’nun, Nurcan Taylan’ın isimleri her yerde geçiyor, benimki de geçsin” diye konuştu.
Son hakkında 109 kiloyu belirlerken rakiplerine göre hareket ettiklerini kaydeden Nazmiye, “Eğer 109 kilo verselerdi biz daha üstünü verecektik” dedi.

Azmin zaferi
Nazmiye Muslu’nun başarısı memleketi Konya’da büyük bir mutlulukla karşılandı. Nazmiye Muslu’nun annesi Sıddıka Muslu, çok gururlu ve sevinçli olduklarını söylerken “Ayaklarımız yerden kesildi. Bu başarıyı bekliyorduk. Kendi de bekliyordu. ‘Madalyada gözüm yok, amacım o bayrağı en yükseğe çekmek’ diyordu. Bu zamana kadar çalıştı. Azmin zaferi diyoruz, başka ne diyelim” açıklamasını yaptı.

‘Başarımı sana borçluyum’
Nazmiye’nin çok gayretli olduğunu ifade eden anne Muslu, “Zamanında ‘Aman anneciğim, git çalış’ dedim. ‘Anne çok zor , gitmeyeceğim’ dedi. ‘Gideceksin’ dedim. Şimdi de ‘Anne, başarımı sana borçluyum, senin sayende bu başarıyı yakaladım’ diyor. Çok mutluyuz, başka ne diyelim” ifadelerini kullandı. Nazmiye’nin babası İsmail Muslu ise kızlarının gittiği günden bu yana televizyonun başında olduklarını belirtti.
Nazmiye’nin 104 kiloyu kaldırmasının ardından ‘Nazmiye şampiyon!’ diye bağırdığını anlatan baba Muslu, şunları söyledi: “Oğullarım ‘Baba kesin konuşma’ dedi. ‘Oğlum şampiyon Nazmiye’ dedim. Rabbim ona öyle yardım etmiş ki 106 kiloyu kaldırdı. Sonra 109’u kaldırdı. İstiklal Marşı okunurken gözlerim yaşardı. Olimpiyatlarda diğer halterciler madalya alamadı ama Nazmiye aldı. Nazmiye ile konuştum. Salondakiler Nazmiye’den tekrar kaldırmasını istemişler. Çok gururluyuz, Türkiye için büyük başarı.”

Bir gümüş, bir bronz
2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda dün Türkiye iki madalyanın daha sahibi oldu. Kadınlar halter 44 kiloda mücadele eden Çiğdem Dede, gümüş madalya kazandı. 105 kiloyu omuzlayan 32 yaşındaki sporcu ikincilik kürsüsüne çıktı. Judoda kadınlar 57 kiloda Duygu Çete de bronz madalya kazandı. Yarı finalde Azeri sporcuya yenilen Çete üçüncülük maçında ABD ’li rakibini yenerek bronz madalyaya uzandı. Diğer milli judocular Şerife Köseoğlu, Yasin Çimciler ve Halil İbrahim Önel ise elendiler.