'Anneciğim, ne Türkler'

İtalya'nın yüksek tirajlı spor dergisi Guerin Sportivo, bu haftaki sayısında Türk Milli Takımı'na geniş yer ayırarak, 'Türkler, dünya ve Avrupa klasmanındaki yerlerini onaylattı' değerlendirmesinde bulundu.

ROMA - İtalya'nın yüksek tirajlı spor dergisi Guerin Sportivo, bu haftaki sayısında Türk Milli Takımı'na geniş yer ayırarak, 'Türkler, dünya ve Avrupa klasmanındaki yerlerini onaylattı' değerlendirmesinde bulundu.
İtalya'da oldukça sık kullanılan 'Mamma mia Turchia-Anneciğim Türkler geliyor!' deyiminden esinlenerek 'Anneciğim ne Türkler!' ifadesini başlığına çıkaran dergi, FIFA Konfederasyon Kupası'nda üçüncü olan Türkiye'nin artık dünyada ilk 10, Avrupa'da ise ilk beşte istikrarlı bir şekilde kalmayı garantilediği ifade edildi.
Guerin Sportivo'da, "Konfederasyon Kupası'nda geniş bir şekilde yeni isimlerden oluşan Güneş'in takımı, uluslararası futbolun büyük gerçeğini
onaylayıp, en başarılı takımlar arasındaydı" ifadesi kullanıldı.
İtalyan dergisi, İlhan Mansız, Hakan Şükür, Emre Belözoğlu, Hasan Şaş, Nihat Kahveci, Tugay Kerimoğlu gibi yıldız futbolcularından yoksun olmasına rağmen Türkiye'nin genç oyuncuları ile geleceğinin parlak olduğunu gösterdiğini, önemli bir devamlılık ve güç sinyali verdiğini yazdı.
21 yaşındaki genç futbolcu Tuncay Şanlı'yı da ön plana çıkaran Gurein Sportivo, 'Gelecek Tuncay' başlıklı yazısında "Fransa'nın beklenmedik süprizi Tuncay oldu. Tuncay, Konfederasyon Kupası'na yeni sahneye çıkan bir futbolcu gibi geldi ve 5 maçta 3 gol attı" diye yazdı. Ayrıca gazete Tuncay için, "Topa vuruşta hızlı hareket etme, takım arkadaşına yardım etme veya uzun pas atma özelliklerine sahip. Topu korumak için yeterli fiziği ve tekniği var. Bir orta saha oyuncusunun akciğerine ve bir forvet oyuncusunun defansı yarma gücünesahip" görüşlerine yer verildi.
İtalya'da Abramoviç korkusu
Öte yandan İtalyan spor gazeteleri dünkü haberlerinde, İngiltere'nin Chelsea takımının yeni sahibi Rus işadamı Roman Abramoviç'i ön plana çıkartılar. 36 yaşındaki milyarder işadamı Abramoviç'in Juventus'tan Davids, Inter'den Vieri, Parma'dan Mutu ve Nakata, Arsenal'dan Henry gibi birçok yıldız futbolcuya teklif götürdüğü iddia edildi. 210 milyon euro'ya Ken Bates'ten Chelsea'yi satın alan Abramoviç'in transferler için 5 milyar euro'yu cebine koyduğu savunuluyor. Haberlerde, Christian Vieri için İnter'e 50 milyon Euro transfer bedeli önermeye hazır olduğu belirtilen Chelsea'nin yeni patronunun, takıma yıldız futbolcular getirmeyi kafasına koyduğu ve tüm transfer görüşmelerine rekor rakamlarla girmeye başladığı ifade edildi. (Spor Servisi)