Antalya'da heyecan başladı

Dünya Ralli Şampiyonası'nın üçüncü ayağı olan Türkiye Rallisi binlerce Antalyalı'nın izlediği törenle start aldı. Start öncesi Cumhuriyet Meydanı'nda bir tören düzenlendi.
Haber: MURAT AĞCA / Arşivi

ANTALYA - Dünya Ralli Şampiyonası'nın üçüncü ayağı olan Türkiye Rallisi binlerce Antalyalı'nın izlediği törenle start aldı. Start öncesi Cumhuriyet Meydanı'nda bir tören düzenlendi. Törende konuşan Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, geçen yıl Dünya Ralli Şampiyonası'nın bir ayağını Antalya'da gerçekleştirme sözü verdiklerini belirterek, bu sözü tutmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi. Türkiye'nin, 190 ülkeden sadece 14'üne nasip olan dev bir organizasyonu gerçekleştirme şansını bulduğunu belirten Tahincioğlu, organizasyona katkısı bulunan tüm kurumlara teşekkür etti.
Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Belediye Başkanı Bekir Kumbul'un konuşmalarının ardından, oluşturulan platforma ilk olarak Türk pilotlar Ali Gülan ve Aytaç Biter, Citroen Saxo marka otomobilleriyle çıktılar. Türkiye Rallisi'nin startı Vali Yüksel tarafından verildi. Startın ardından Konyaaltı'nda yapılan ve onbine yakın sporseverin ilgiyle izlediği Efes Pilsen Seyirci Özel Etabı'nı Peugeot'dan Marcus Gronholm önde tamamladı. 1.55 km uzunluğundaki çift kalkışlı özel etabı 1:12.1'lik dereceyle tamamlarken, ralliye hızlı bir başlangıç yapan son şampiyon Gronholm'ü salise farklarıyla Subaru'dan Peter Solberg ve yine Peugeot'tan Richard Burns izledi.
Seyirci etabının en ilginç olayı ise İngiliz Cris Meeke'nin takla atması oldu. Opel Corsa ile yarışan Meeke, finişe girdiği anda virajı alamayarak ters döndü. Ancak kaza finiş sonrası yaşandığı için İngiliz pilot diskalifiye olmaktan kurtuldu. Rallide bugün işler zorlaşacak. Beydağları'nda koşulacak birinci ayağın ikinci bölümünde takımlar, Simena, Phaselis, Silyon ve Perge etaplarını geçecek. Özellikle kırıcı Silyon bölümünde zorlanacak pilotlar, servis noktalarına mümkün olduğu kadar hızlı ama minimum kayıpla dönmeye çalışacak.