Aramızdaki tek yabancı

Demek ki zamanla her şey değişiyormuş... Bir zamanlar, Türkiye liglerindeki yerli teknik direktörler, parmakla sayılacak kadar azdı.

ANKARA - Demek ki zamanla her şey değişiyormuş... Bir zamanlar, Türkiye liglerindeki yerli teknik direktörler, parmakla sayılacak kadar azdı. Hemen herkes, yerli hocanın olmadığından, olanların da başarısız olduğundan dem vurur, kulüp yöneticileri ise yerli teknik direktörlere burun kıvırırdı. Bu sezon işler tam tersine döndü ve ligdeki takımlar yerli hocalara emanet edildi. Süper Lig'de mücadele eden 18 takımdan 6'sı sezona yabancı teknik direktörlerle başlamıştı. Haftaların geçmesiyle Fenerbahçe, Samsunspor, Bursaspor, Gaziantepspor ve son olarak Ankaragücü, yabancı teknik adamlarla yolunu ayırırken, sadece Beşiktaş, sezon başında takımın başına getirdiği teknik adam Mircea Lucescu ile devam ediyor.
Fenerbahçe'de bu sezon 16 hafta görev yapan Werner Lorant'ın yerine Oğuz Çetin, Samsunspor'da 16 hafta görev alan Jovanovski'nin yerine Sakıp Özberk, Bursaspor'da 14 hafta görev yapan Nejat Biyediç'in yerine Erdoğan Arıca, Gaziantepspor'da 17 hafta görevde kalan Gigi Multescu'nun yerine Nurullah Sağlam, dün de Ankaragücü'nde 17 hafta görev yapan Mihai Stoichita'nın yerine Tevfik Lav getirildi. Böylece, Süper Lig'e Türk teknik adamlar damgasını vurdu. Ligde mücadele eden 18 takımın 17'si yerli teknik adamla yoluna devam edecek.
Ersun Yanal'a gönderme
Lav ile anlaşan Başkent temsilcisinden yapılan yazılı açıklamada, Rumen teknik adamla fikir ayrılıkları olduğu belirtilerek, "Stoichita spora yakışan bir centilmenlik örneği gösterip, görevini kulüple tam bir mutabakat içinde bırakmıştır. Bu davranışı nedeniyle takdir ediyoruz" denildi.
Açıklamada geçen yıl Sarı-Lacivertli takımı çalıştıran Ersun Yanal'a da göndermede bulunarak, "Geçen sezon kimseyle vedalaşma cesareti gösteremeyen antrenörümüz nedeniyle, bir süre yerli hocalarla çalışmaya ara vermekte kararlıydık. Ancak Antrenörler Birliği Başkanı İsmail Dilber ile görüştük ve kendisinin bu tür davranışlarda bulunan kişilere prim verilmesinin mümkün olamayacağı ifadesi doğrultusunda, yeniden Türk antrenörle çalışmaya karar verdik. Spor ve futbol camiamıza yakışmayan benzer olayların, bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz" ifadesi yer aldı. (Spor Servisi)