Aranan '10 numara' Inspector!

Türk at yarışçılığının derbisi sayılan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk adına bu yıl 81'incisi düzenlenen Gazi Koşusu'nu, Ömer Kaya'nın jokeyliğini yaptığı 'Inspector' isimli safkan kazandı.

İSTANBUL - Türk at yarışçılığının derbisi sayılan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk adına bu yıl 81'incisi düzenlenen Gazi Koşusu'nu, Ömer Kaya'nın jokeyliğini yaptığı 'Inspector' isimli safkan kazandı. Veliefendi Hipodromu'nda çim pistte 2 bin 400 metre mesafede yapılan ve üç yaşlı 22 İngiliz tayının katıldığı koşuda, Hayrullah Doğan'ın sahibi olduğu 'Inspector', uzun süre önde götürdüğü yarışta varış çizgisini 'Arsenic' isimli atla birlikte geçti. Varış hakemlerinin foto finiş resmiyle karar verdiği yarışta 'Inspector', 2.30.20'lik derece ve burun farkıyla birinci oldu. Yarışta ikinci sırayı jokeyi Halis Karataş ile 'Arsenic', üçüncü sırayı jokeyi Akın Sözen ile 'Salvatore', dördüncü sırayı da jokeyi Gökhan Yıldız ile 'Prince Martin' isimli safkanlar aldı. Ünlü boksör Sinan Şamil Sam'ın sahibi olduğu 'Angelo' isimli safkan ise yarışı sekizinci sırada tamamladı.
Birincilik ödülü Sezer'den
Yarışın ardından düzenlenen törende, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Atatürk'ün at üzerindeki som gümüş heykelinden oluşan birincilik kupasını, 'Inspector'ın sahibi Hayrullah Doğan'a verdi. Sezer ayrıca jokey Ömer Kaya ve antrenör Ümit Bekmezci'ye de birer plaket verdi.
Koşuyu birinci olarak bitiren 'Inspector', sahibine birincilik ikramiyesi olarak 500 bin YTL kazandırdı. Yetiştiricilik primi ve kaydiye ücretleriyle birlikte bu rakam 739 bin 300 YTL'ye ulaştı. İkinci gelen safkan 200, üçüncü 100 ve dördüncü de 50 bin YTL ikramiye kazandı.
Öte yandan koşu öncesi aprantiler (jokey adayları) ellerinde Türk bayrakları ve büyük bir Atatürk posteriyle geçit yaptılar. Koşuyu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da izledi. (Spor Servisi)