Aranan sistem bulunmuştur

Galatasaray, lig öncesi son hazırlıkları içeren Almanya ve Hollanda'daki dokuz günlük kamp dönemini tamamlayarak dün yurda döndü.
Haber: ERHAN TELLİ / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray, lig öncesi son hazırlıkları içeren Almanya ve Hollanda'daki dokuz günlük kamp dönemini tamamlayarak dün yurda döndü. Ana iskeletin ve uygulanmak istenen sistemin oturması açısından kamp dönemi son derece verimli geçti. Gerçi bu yargıya son Liverpool galibiyetiyle varıldı ama özellikle Inter maçının ilk yarısında da sahada olumlu görüntüler vardı. Üstelik maç yapılan takımların Avrupa'nın birinci sınıf ekipleri olması da, Sarı-Kırmızılılar hakkında fikir vermesi bakımından önemliydi.
Teknik direktör Fatih Terim ise, kamp döneminde her oyuncusuna tek tek şans tanırken kafasındaki onbiri de eni konu belirlemiş oldu. Berlin'de oynanan ilk maçta Hertha Berlin karşısında sahaya 3-5-2 dizilişiyle çıkan ve savunmada büyük zaaflar veren Galatasaray, Inter maçında alışılageldik tandeme dayalı 4-4-2 sistemine döndü. Bu sistem belki kağıt üzerinde iyiydi ama kimi kişisel hatalar, İtalyan takımı karşısında farklı bir yenilgi alınmasına neden oldu. Son olarak Liverpool maçına daha çok Şampiyonlar Ligi'nde görmeye alıştığımız tek forvet düzenine dayalı 4-4-1-1 şablonuyla çıkan Galatasaray, Hakan Şükür'ün forvetteki savaşçı kişiliği nedeniyle bu sistemde büyük başarı sağladı. Liverpool maçında sergilenen olumlu futbol ve alınan galibiyetle birlikte takıma en uygun sistem de bulunmuş oldu. Orta saha kalabalıklaşınca Sarı-Kırmızılıların direnci ve mücadele gücü de arttı. Ortaya yine eskisi gibi güzel futboldan örnekler veren bir Galatasaray çıktı. Ligin başlamasına çok az bir süre kala yaşanan bu olumlu gelişim ilerleyen günler için de umut verdi.
Öte yandan geçen sezonun 33. haftasında oynanan Beşiktaş maçında kırmızı kart gören ve disiplin kurulu tarafından üç maç ceza verilen Ümit Karan için, tahkim kuruluna yapılan itiraz kabul edildi ve golcü oyuncunun cezası iki maça indirildi. Buna mukabil kurul Volkan için yapılan başvuruyu geri çevirdi. Böylelikle Ümit Karan, Diyarbakır-spor karşılaşmasıyla cezasını tamamlayacak.