'Arap-İsrail polemiği yapıcı değil'

Hafta sonu oynanan olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının taraflarının polemikleri, şikâyetleri ve sağduyu çağrılarının ardı arkası kesilmiyor.

TRABZON - Hafta sonu oynanan olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının taraflarının polemikleri, şikâyetleri ve sağduyu çağrılarının ardı arkası kesilmiyor. Olayların bir numaralı ismi Trabzonsporlu Ayman Abdelaziz dün bir basın toplantısı düzenledi. Balili ile yıllardır aynı ligde oynadıklarını belirten futbolcu, aralarında bir problem olmadığını fakat federasyonun kararını etkilemeye çalışanların, Arap-İsrail savaşını ortaya atıp ortamı bulandırdıklarını söyledi. Maçtaki müdahalesinin Balili'yi sakatlamak için olduğu eleştirileri üzerine Ayman, kendisinin yedi, Balili'nin de beş yıldır Türkiye'de top koşturduğunu belirtirken, karşılıklı 9-10 maç yaptıklarını vurguladı ve "Neden şimdiye kadar bir şey yapmadım da şimdi kasıtlı bir şey yapayım?" diye sordu. Hareketin futbolun içinde karşılaşılan bir faul olduğunu belirten Bordo-Mavili futbolcu, "Futbol dışında bir şey yok. Koridorda bir şey yok ve orada da cezamı aldım zaten. Başka bir şey olmadı. Dirsek filan atmadım. Sağ ayakla girdim ve sol ayağımı biraz kaldırdım" yorumunda bulundu. Rakip takımın tavırlarını da eleştiren Ayman, "Şimdi neden Arap-İsrail savaşı diye ortalığa çıkıyorlar? Rakip, iki ülke arasındaki gerilimi bahane ederek federasyonun vereceği kararı etkilemeye çalışıyor" diye konuştu.
Balili'den özür dilememiş
Balili'yi telefonla aradığını da vurgulayan Ayman Abdelaziz, İsrailli futbolcuyla konuştuğunu söyledi. Sadece iyi niyetini gösterdiğini kaydeden Ayman, şöyle devam etti: "Ama ortada özür diye bir şey yok. Çünkü maçın içinde bir olay. Aradığımda, 'Ayağın nasıl' diye sordum. 'Bir problem olursa, beni arayabilirsin' dedim."
Öte yandan Sivasspor'un İsrailli golcüsü Pini Felix Balili, Sivasspor'un resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, maçta yaşanan olayların ardından, ülkesindeki basın kuruluşlarının kendisini arayıp Arap-İsrail hesaplaşması üzerine sorular sorduğunu, kendisinin ise cevaben televizyon ve gazetelere olayların büyümesini kesinlikle istemediğini söylediğini belirtti.
Maçtaki olaylar, dün toplanan Trabzon İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda da incelendi. Toplantı sonrasında açıklama yapan TSYD Trabzon Şubesi Başkan Yardımcısı Murat Taşkın, "Toplantıda görüntüleri inceledik. Dikkatimizi çeken en önemli durum, saha içinde yer alanların yarıdan fazlasının Sivaslılar olması" dedi. Öte yandan, Trabzonspor'un yanısıra, Sivassporlu futbolcular Musa, Murat, Muhammet, Akın, Yasir ve Mehmet de PFDK'ya sevkedildi. (dha, Spor Servisi)