Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde

Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde
Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde
Galatasaraylı Arda Turan, şimdi de üzerinde silah figürü olan tişörtüyle tartışma konusu. Umut Vakfı, Arda gibi rol modellerinin silahlı tişört giymesine tepki gösterdiİSTANBUL - Galatasaraylı Arda Turan, gündemden düşmüyor. Fenerbahçe derbisinde yaşanan olayların başkahramanlarından biri olan genç futbolcu, daha sonra İstanbul BB maçında güvenlik görevlisiyle girdiği tartışmayla dikkatleri çekmişti. Son olarak milli futbolcunun tatile gittiği yurtdışından dönerken arkadaşının karıştığı kavga sonrasında üzerinde silah resmi bulunan bir tişörtle görüntülenmesine, bireysel silahlanmayla mücadele eden Umut Vakfı’ndan tepki geldi. Vakıf Koordinatörü İletişim Uzmanı Dr. Esengül Ayyıldız, yaptığı açıklamada, Arda’nın büyük bir kitlenin takip ettiği bir çeşit kahraman olduğunu vurgulayarak, “Bu tür sosyal etkisi yüksek toplum önderlerinin, şiddet unsuru yüksek ön planda olan ilişkileri ciddi bir tehlike arz ediyor. Bu tip hareketler şiddeti normalleştiriyor” dedi.
Arda’nın silah resmi taşıyan bir tişört giymesinin, silahlı kültürün olumlu gibi gösterilmesi anlamına geldiğini kaydeden Ayyıldız, şunları söyledi: “Bugün gençlerin ortalama 4-5 saat televizyon seyrettiği genç bir nüfus var. Televizyondaki silahı özendiren kültür, Arda’nın bu yaptığı davranış gibi örneklerle birleştiği zaman ciddi bir tehlike oluyor. Herkesin gördüğü gibi, son zamanlarda ateşli silahlarla yaşanan olaylar yükselmeye başladı.”
Dr. Ayyıldız, Arda gibi gençlerin örnek aldığı liderlerin, toplumdaki etkisi yüksek şahsiyetlerin birinci sorumluluklarının, kendilerini izleyen kişilere, şiddeti aşılamamaya özen göstermek olduğunu vurguladı. Arda’nın, böyle bir figürü giymekten uzak durması gerektiğini dile getiren Ayyıldız, “Örnek olması gereken kişiler, topluma birinci elden, öldürmeyi, şiddeti, yaşama hakkını gasp ettirmeyi özendirecek, gücü, iktidarın silahtan olduğunu düşünen zihniyeti destekleyecek figürlerden uzak durmaları lazım” diye konuştu. Arda’nın giydiği bu tişört ile kişiliğinin gerçekten örtüşmüyor olabileceğini de kaydeden Ayyıldız, “Sevmiştir giymiştir. Ama üzerimizde taşıdığımız her nesne, artık bir nesne olmaktan çıkıyor. Mesaj taşıyıcı hale geliyor. O da bir rol model olarak bunlara dikkat etmesi gerekiyor. O’nun silah bulunan bir tişört yerine, iki insanın öpüştüğü bir tişört giymesi daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

Lincoln Schalke’ye mi dönecek?
Gelecek sezon Schalke’nin başına geçecek olan Felix Magath’ın, bu takıma oyun kurucu olarak Galatasaraylı Lincoln’ü transfer edeceği öne sürüldü. Kölner Express gazetesinde yer alan bir haberde, Magath’ın 2006 yılında Bayern Münih’i çalıştırdığı dönemde Lincoln’ü transfer etmek istediği, ancak bunun gerçekleşmediği hatırlatılarak, Magath’ın gelecek sezonda Schalke’ye geçerek Lincoln’ü eski takımına yeniden almaya çalışacağı belirtildi. Bu arada Hasan Şaş dün ikinci kez baba olurken, dünyaya gelen kız çocuğuna Derin Nazar ismi koyuldu. (Spor Servisi, aa)