Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde

Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde
Arda bu kez de 'silahlı' tişörtüyle gündemde
Galatasaraylı Arda Turan, şimdi de üzerinde silah figürü olan tişörtüyle tartışma konusu. Umut Vakfı, Arda gibi rol modellerinin silahlı tişört giymesine tepki gösterdiİSTANBUL - Galatasaraylı Arda Turan, gündemden düşmüyor. Fenerbahçe derbisinde yaşanan olayların başkahramanlarından biri olan genç futbolcu, daha sonra İstanbul BB maçında güvenlik görevlisiyle girdiği tartışmayla dikkatleri çekmişti. Son olarak milli futbolcunun tatile gittiği yurtdışından dönerken arkadaşının karıştığı kavga sonrasında üzerinde silah resmi bulunan bir tişörtle görüntülenmesine, bireysel silahlanmayla mücadele eden Umut Vakfı’ndan tepki geldi. Vakıf Koordinatörü İletişim Uzmanı Dr. Esengül Ayyıldız, yaptığı açıklamada, Arda’nın büyük bir kitlenin takip ettiği bir çeşit kahraman olduğunu vurgulayarak, “Bu tür sosyal etkisi yüksek toplum önderlerinin, şiddet unsuru yüksek ön planda olan ilişkileri ciddi bir tehlike arz ediyor. Bu tip hareketler şiddeti normalleştiriyor” dedi.
Arda’nın silah resmi taşıyan bir tişört giymesinin, silahlı kültürün olumlu gibi gösterilmesi anlamına geldiğini kaydeden Ayyıldız, şunları söyledi: “Bugün gençlerin ortalama 4-5 saat televizyon seyrettiği genç bir nüfus var. Televizyondaki silahı özendiren kültür, Arda’nın bu yaptığı davranış gibi örneklerle birleştiği zaman ciddi bir tehlike oluyor. Herkesin gördüğü gibi, son zamanlarda ateşli silahlarla yaşanan olaylar yükselmeye başladı.”
Dr. Ayyıldız, Arda gibi gençlerin örnek aldığı liderlerin, toplumdaki etkisi yüksek şahsiyetlerin birinci sorumluluklarının, kendilerini izleyen kişilere, şiddeti aşılamamaya özen göstermek olduğunu vurguladı. Arda’nın, böyle bir figürü giymekten uzak durması gerektiğini dile getiren Ayyıldız, “Örnek olması gereken kişiler, topluma birinci elden, öldürmeyi, şiddeti, yaşama hakkını gasp ettirmeyi özendirecek, gücü, iktidarın silahtan olduğunu düşünen zihniyeti destekleyecek figürlerden uzak durmaları lazım” diye konuştu. Arda’nın giydiği bu tişört ile kişiliğinin gerçekten örtüşmüyor olabileceğini de kaydeden Ayyıldız, “Sevmiştir giymiştir. Ama üzerimizde taşıdığımız her nesne, artık bir nesne olmaktan çıkıyor. Mesaj taşıyıcı hale geliyor. O da bir rol model olarak bunlara dikkat etmesi gerekiyor. O’nun silah bulunan bir tişört yerine, iki insanın öpüştüğü bir tişört giymesi daha iyi olurdu” ifadelerini kullandı.

Lincoln Schalke’ye mi dönecek?
Gelecek sezon Schalke’nin başına geçecek olan Felix Magath’ın, bu takıma oyun kurucu olarak Galatasaraylı Lincoln’ü transfer edeceği öne sürüldü. Kölner Express gazetesinde yer alan bir haberde, Magath’ın 2006 yılında Bayern Münih’i çalıştırdığı dönemde Lincoln’ü transfer etmek istediği, ancak bunun gerçekleşmediği hatırlatılarak, Magath’ın gelecek sezonda Schalke’ye geçerek Lincoln’ü eski takımına yeniden almaya çalışacağı belirtildi. Bu arada Hasan Şaş dün ikinci kez baba olurken, dünyaya gelen kız çocuğuna Derin Nazar ismi koyuldu. (Spor Servisi, aa)


  http://www.radikal.com.tr/9346029346024

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Silahlı t-shirt varsa nolurki? - lazoli

  Adamın t-shirt'inde silah motifi olması onu terörist yapmazki.Bu gibi saçma sapan bahanelerle nice yetenekli futbolcu harcandı:Metin Yıldız,Serkan Aykut,Kemalettin Şentürk,Metin Kurt,Serkan Özsoy,Tufan Apaydın,Alper Tezcan...Yapmayın!Yazıktır,günahtır.Bu kaçıncı yani?

  Abilerini örnek al - nahya

  Arda sahadan 3 maç ceza,bbmaçı soyunma odasından 1 maç ceza ,onun üzerine iki olay oldu bence federasyon en az ikişer maç ceza vermeliydi,sen daha büyümemişsinbak ,yap volkan abin gibi hareketi ben onu taraftar olarak bize yapılan olarak kabul etmedim onu federasyon üstüne aldı ve iki maç ceza aldı yoksa o hareketi sen kadıköyde yapmış olsaydın federasyon senin orda futbol hayatını sonlandırırdı.Bir futbolcunun maç sonrası soyunma odasına gitmesi ve arkadaşlaryla o havayı tenefüs etmesi takım için ne kadar önemli ama federasyon her şekilde bu sene şampiyonu kendi belirlemiş ve o yaolda önüne çıkan pürüzleri bir bir kaldırıyor.Ümit karana ağzı oynadı diye kesilen ceza emre belezoğlu için yaşı ufak veya minyon tipli sevimli olduğu içinmi verilmiyor.Beşiktaş maçında emrenin kendi futbolcusu ile yaptığı tartışma ve itiş kakış başka takım içinde olsaydı sarı kartları hazırdı.Lütfen gs hacetepe maçlarında iki takım oyuncusuna gösterilen kartları tekrardan izleyin ve bu görüntüleri avrupadan futbol ders kitabına koysunlar bir hakem nasıl hiç olay ve hareket yokken sarı kart çıkarır avrupadaki hakemlerde izlesin.Ne oldu kuralmı değişti gs futbolcuyu top önünde durdu diye oyundan attınız şimdi her maçta ayni olay şimdi ayni harekete oyna oyna diye geçiştiriliyor ama takımların bilinçli bir şekilde sındırıldığını düşünüyorum federasyon tarafından.

  GENÇLERE ÖRNEK OLACAK KİŞİ KİM - soguksulu

  Kale arkasında top toplarken diyerek bir konuşmasını hatırlıyorum.Geçmişini biliyor , bu genç örnek alınması gereken insan demiştim.Maalesef kendimden özür diliyorum.Yanlış ve duygusal tesbit yapmışım.Oysa ne şöhreti ne de ekonomik gücü kaldıramadı.Kırılma noktasını çoktan geçti.Temennim elbette güzel duygulardır.Ancak hiç umudum yok.

  Yazıklar olsun - Ömer Erciyes

  Anlamakta zorlanıyorum bu durumu, daha 3-4 ay evvel bu adamla biz Galatasaray'lılar olarak gurur duymanın had safhasındaydık. Ve Arda'yı bu sene sonunda kaybedeceğiz diye üzülüyorduk. Ben koyu bir GS'li olarak artık Arda'yı sevmiyorum. Silahlı tişörtte ne demek oluyor Arda, ne demek bu? Çocuk musun ki istediğin herşeyi giyebilesin. Zaten silaha meraklı bir adamla hiç işimiz olmasın... Artık ne yaparsan yap Arda, seni artık sevmiyorum(z)...Ve bu senin için en büyük kayıp olmalı...