Ardahan ile Kars'ın arasına 'küfür' girdi

Ardahan ile Kars'ın arasına 'küfür' girdi
Ardahan ile Kars'ın arasına 'küfür' girdi
Kars ile 13 yıl önce bu ilin ilçesi olan Ardahan'ın arası, Bölgesel Amatör Lig (BAL) maçındaki kötü tezahürat nedeniyle açıldı. Kars'ta oynanan karşılaşmada Ardahanlılara küfredildiği gerekçesiyle, Kars Ardahan Iğdır derneklerinden Ardahan'ın adının çıkarılması istendi.

ARDAHAN - Kars'tan 1992 yılında ayrılarak il olan Ardahan'ın Bölgesel Amatör Lig (BAL) 2. Grup'ta mücadele eden takımı Serhat Ardahanspor, 18. hafta mücadelesinde Karsspor ile Kars Atatürk Stadı'nda karşı karşıya geldi. 1 Mart Pazar günü oynanan maçı Karsspor'un 1-0 kazanması, Serhat Ardahanspor'u liderlik koltuğundan etti.

"AĞZA ALINMAYACAK KÜFÜRLER İŞİTTİK"

Ardahan'dan maçı izlemeye gidenler, Karsspor taraftarlarının kötü tezahüratta bulunduğunu ve Ardahanlılara küfrettildiğini ileri sürerek 'kardeş il' olmanın ortadan kalktığını söyledi.

Ardahan'a döndükten sonra Ticaret Sanayi Odası salonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve taraftarlar, Kars'ta Ardahanlılara yönelik ağzı alınmayacak küfürler edildiğini söyledi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, küfür eden taraftarlara yönelik tepkilerin devam edeceğini bildirdi.

Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, büyük hakaretler işittiklerini belirterek, "Karslılar bizi yıllarca sömürdü. Hep onların gölgesinde olduk. Çıldır'ın 9 köyünü şovenlik yaparak bizden koparıp aldılar. Çıldır gölünün yarısı onlarda. Kars-Tiflis Boru Hattı'nı bizden almış götürmüşler, Biz yine de 'kardeş ilimiz' diyoruz. Ancak Karslı bunun bilincinde değil. Bizler Kars, Ardahan, Iğdır derneklerinden Ardahan isminin silinmesini istiyoruz. Bu oluşum altında büyük rantlar elde ediyorlar. Valinin ve Belediye Başkanı'nın olduğu bir yerde ağza alınmayacak küfürler işittik. Bunu engelleyecek hiç kimse yok mu?" diye konuştu.

"BİZİM SLOGANIMIZ; ARDAHAN'DA KÜFÜR YOK"

Ardahan Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Köksoy, Karsspor taraftarları tarafından yapılan küfürlü tezahüratın centilmenlik kuralına uymadığını söyledi. Karslılardan özür beklediklerine belirten Köksoy, şunları söyledi:
"Husumete yer vermeden, Ardahan'ın centilmenliğini, saygınlığını göstererek 'Burası Ardahan. Ardahan'da küfür yok' sloganı ile karşılaşmalara çıkıyoruz. Bizim geleceğe ve çocuklarımıza bırakacağımız en güzel miras centilmenlik olacaktır. Ancak Kars'ta bunun tam tersini gördük. Kars'ta büyük bir hakarete uğradık. Bu çok ayıp olmuştur. Bu küfürler Karslı çocuklara hiç bir fayda getirmez. Serhat Ardahan Spor seyircisi ve Ardahanlılarla bir kez daha gurur duydum. Karsspor taraftarının seviyesiz küfürleriyle Kars'a kötü bir örnek oldular. Yönetici, idareci, amigo ve taraftar olarak, başlarını ellerinin arasına alıp düşünmeliler." DENİZ BAŞLI (DHA)