Arena mahkemelik oldu

Arena mahkemelik oldu
Arena mahkemelik oldu
Galatasaraylı yöneticilerin "Çatıyla ilgili madde yok" iddiası üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı mahkemeye gitti. Bakanlık'taki göre Aslan yükümlülüğünü gerçekleştirmedi.

ANKARA / DHA- Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ile Galatasaray Kulübü arasındaki, Türk Telekom Arena’nın çatısıyla ilgili konudaki ihtilaf yargıya taşındı. Bazı Galatasaray yöneticilerinin sözleşmede çatının kapatılması konusunda herhangi bir hüküm bulunmadığı yönündeki açıklamaları üzerine, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belgeleri ile yalanlandı ve konu mahkemeye taşındı. Mahkeme sürecinde, 3 Mayıs 2011 tarihinde dönemin Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Galatasaray Kulübü Yönetimi adına Işın Çelebi’nin imzalarının bulunduğu sözleşmede Arena’nın çatısının 24 ay içerisinde kapatılacağına dair sözleşme ortaya çıktı. Bugüne kadar Galatasaray Yönetimi’nin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini diyalog ile çözmeye çalışan Spor Bakanlığı, Galatasaray Yöneticisi Sedat Doğan’ın çatının kapatılmasıyla ilgili “Sözleşmede herhangi bir madde yok” açıklaması üzerine mahkemeye gitme kararı aldı.
Çatının kapanmasına dair sözleşmede Galatasaray Kulübü’ne verilen süre 3 Mayıs 2013 tarihinde dolmuş olmasına rağmen bakanlık, Sarı-Kırmızılı kulüple mahkemelik olma yolunu bugüne kadar seçmemişti. Lakin Galatasaray Yöneticisi Sedat Doğan’ın açıklamaları üzerine bakanlık bu konudaki tavrını değiştirdi ve bakanlık tarafından Galatasaray kulübüne çatı kapama ile ilgili İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne dava açılması konusunda talimat verildi. Bakanlığın 2 Kasım 2012 tarihinde de Galatasaray kulübüne Ankara 14. Noter kanalı ile çatının bir an önce kapatılması konusunda ihtarname gönderdiği ortaya çıktı.
‘Çok’ mahkemeleri var

Bakanlık ile Galatasaray yönetimi sadece çatı konusunda değil müsabakaların net hasılatının yüzde yedisi, TT Arena isim hakkı, iç ve dış reklam gelirlerinin yüzde 10’u, yüzde 5 reklam payı, baz istasyonlarından kaynaklanan idari alacak, kombine bilet ve loca alacaklarından yüzde 7, basketbol ve voleybol takımlarının forma reklamlarının yüzde beşi konusunda da mahkemelik olmuştu.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç kar yağışı nedeni ile yarıda kalan Galatasaray-Juventus maçından sonra, katıldığı bir spor programında, “Galatasaray yönetimi ile aramızdaki sorunları ve ihtilafları konuşarak çözeceğimize inanıyoruz ve bunları büyütmeye gerek yok” demişti. Ancak Galatasaray yönetiminden gelen çelişkili açıklamalar, Bakan Kılıç’ın da sabrını taşırdı ve konular mahkemelik oldu. Türk Telekom Arena’nın çatısı konusunda sözleşmede imzası bulunan Işın Çelebi de “Benim imzam var” demesine rağmen bazı Galatasaray yöneticileri sözleşmede böyle bir hüküm olmadığında ısrar ediyordu.
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal’ın danışmanı Bülent Tulun, ara transferde Bursasporlu savunma oyuncusu Serdar Aziz’in transfer edilmesi amacıyla Yeşil-beyazlı kulübün yöneticileriyle görüştü. Bursaspor Kulübü 2. Başkanı Rıdvan Şen “Sadece Serdar ile alakalı değil, genel bir görüşme oldu. Şu an Serdar bizim olmazsa olmazımız. Kendisini satma gibi bir düşüncemiz olmadığını da kendilerine söyledik. Galatasaray’ın futbolcuları hakkında bilgi aldık. Bunu yönetim kurulundaki arkadaşlarla değerlendireceğiz. Galatasaray’ın kiraya vereceği futbolcular da önümüzdeki hafta netleşecek. Her kulüple olduğu gibi Galatasaray ile de görüşmelerimiz olabilir. Şu an Serdar’ı verme gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Belözoğlu yerine Iniesta!


Atletico Madrid’in yıldız oyuncusu Arda Turan, daha önce örnek aldığını açıkladığı Fenerbahçeli Emre Belözoğlu’nun yerine artık Barcelona’lı Iniesta’yı idol olarak gördüğünü ve bu hayranlığının sürdüğünü söyledi. Milli futbolcu, İspanyol Libero dergisine verdiği özel mülakatta, sokak aralarında futbol oynamasının tekniğine yardımcı olduğunu, Gheorghe Hagi’den de topa sahip olmayı, çabuk kaybetmemeyi ve maçın 90 dakika olduğunu unutmamayı öğrendiğini söyledi. Arda, Fatih Terim’den önce futbolunun gelişmesinde yardımcı olan ismin Manisaspor’da teknik direktörü olan Ersun Yanal olduğunu hatırlatarak Yanal’ın 3-5-2 sisteminde sağ kanadın tümünü kendisine teslim ettiğini ifade etti.

‘Galatasaray’dan çekinmiyoruz’


Süper Lig’de yarın deplasmanda Galatasaray ile karşılaşacak Trabzonspor, zorlu maça odaklandı. Ligde son iki maçta 5 puan kaybeden Bordo-Mavililer, bu karşılaşmayla yeniden çıkış hedefliyor. Teknik Direktör Mustafa Akçay dünkü idman öncesinde takıma yaptığı konuşmada, “Şu ana kadar 28 maç oynadık. Rakiplerimizden asla çok geri kalmadık. Bursaspor maçı istatistiklerine baktığımızda bunu ortaya koyuyor. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Buna rağmen daha iyi olabilir miydik, olabilirdik. Sebepleri var ama sonuçta biz bir iş başardık” dedi. Akçay, hazırlıklarını tamamladıktan sonra bugün İstanbul’a gideceklerini belirtti.