Arena-Prag hattında bir gece

Bu hafta, Türk futbolu Avrupa sahnesinde yeni bir sınava girerken, ilk mücadeleyi Beşiktaş verecek.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

GELSENKIRCHEN - Bu hafta, Türk futbolu Avrupa sahnesinde yeni bir sınava girerken, ilk mücadeleyi Beşiktaş verecek. Şampiyonlar Ligi'nde, bugüne kadarki en yüksek performansını gösteren Siyah-Beyazlılar UEFA kararıyla Schalke Arena'da oynayacakları maçta, grup lideri Chelsea'yle karşılaşıyor. Londra'nın zenginler kulübü Chelsea, bilindiği gibi ilk maçta, Stamford Bridge'de Beşiktaş'a 2-0 mağlup olmuştu.
Beşiktaş Teknik Direktörü Mircea Lucescu, maça ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Rumen çalıştırıcı takımının Şampiyonlar Ligi'nde oynadığı beş maçta tecrübe kazandığını söyledi. Lucescu ikinci turu garantilemek için maçı kazanmak zorunda olduklarını vurgulayarak, "İyi bir ekibiz, oyuncularım birbirini çok iyi tanıyor. Ligde oynadığımız beş maçta futbolcularım çok şey öğrendi. Prag'dan gelecek sonucu beklemeden oynamak istiyoruz. Bu nedenle Chelsea'yi yenmek zorundayız. Artık her şey oyuncularımın elinde" diye konuştu.
Rakiplerinin eskiyi oranla daha iyi durumda olduğunu altını çizen Rumen çalıştırıcı şöyle devam etti: "Chelsea gruptan lider çıkmak için maçı kazanmak istiyecektir. Rakibimizi hafife almıyoruz. Ancak biz de onlar kadar iyi bir ekibiz. Chelsea Londra'daki ilk maça oranla daha diri ve istekli sahaya çıkacak. Giunti sarı kart cezası nedeniyle oynayamayacak. Bu bizim için dezavanta ama sonuçta sahaya yine onbir oyuncuyla çıkacağız. Bu arada bizi Arena Stadı'nda izleyecek taraftarlardan 90 dakika boyunca sabırlı davranıp takımlarını desteklemelerini bekliyor, Galatasaray-Juventus maçının benzer atmosferinin Arena'da da olmasını diliyorum."
Ranieri: İşimiz zor
Chelsea Teknik Direktör Claudio Ranieri, Beşiktaş önünde işlerinin kolay olmayacağını söyledi. UEFA'nın kararından dolayı üzgün olduklarını belirten Ranieri şöyle konuştu: "Maçı İstanbul'da oynamayı biz de isterdik. Bir ay önce Türkiye'deydim. Oradaki atmosferden ve gösterilen ilgiden çok memnundum. Biz sadece futbol oynamak istiyoruz. Türkiye'deki atmosferi burada da yaşacağız. Bunu, Galatasaray-Juventus maçını izledikten sonra daha da iyi anladım." Ranieri, iyi bir takım olduklarını ama hâlâ Real veya Milan gibi takımların seviyesine henüz ulaşamadıklarnı söyledi.