Arena'da 'kolbastı junior'

Arena'da 'kolbastı junior'
Arena'da 'kolbastı junior'
Kupada büyük şok! Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda 1461 Trabzon'a 2-1 yenilip derbi öncesi büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.
Haber: BURAK KURU - burak.kuru@radikal.com.tr / Arşivi

İki saptamayla giriş yapıyorum. Birincisi İstanbul bitmiş (trafiği), ikincisi de evet, kış gelmiş! İlkinin diyetini ben başlama vuruşunu kaçırarak ödedim, ikincisi nedeniyle de dün gece tribünler boş kaldı. Maça dair öngörüsünü İstanbul’a ayak bastıklarında televizyonlara açıklayan 1461 Trabzon’un hocası Mustafa Reşit Akçay, “Onlar Aslan ise biz de maçta ‘tilki’ olacağız” demişti. Karşılaşmaya da öyle başladılar. Bol bol savunmanın arkasına sarkıp kontralarla gol aradılar. 30. dakikada Yusuf yerde kalınca kazanılan penaltıda beyaz noktaya gelen Sercan hata yapmayınca konuk ekibin planının ilk etabı tamamlanmış oldu: 0-1. Artık ‘tilkilik’i bir kenara bırakıp ‘akbaba’ misali Sarı-Kırmızılı savunmayı az adamla yakalayıp skor üstünlüğünü açmanın yollarını arayacaklardı. Tabii kaleci Fatih’in de olası Galatasaray baskısı karşısında panter kesilmesi gerekecekti! Aynı süre zarfında Galatasaray’da ise 14. dakikada Sercan Yıldırım sakatlanıp yerini ‘Braga Fatihi’ Aydın’a bırakırken, bir pozisyonda kendine kızan Engin Baytar da formasını yırtma denemesinde bulunuyordu.
Bu elektrikli hava ikinci yarıda zaman zaman sürtüşmelere de neden oldu. Tıpkı ilk yarı gibi Aslan topun hakimi, 1461 Trabzon ve sahanın yıldızı Yusuf gol arıyordu. Aynı oyuncunun 66’daki denemesi Ufuk Ceylan’da kalırken, 70’te Karadeniz ekibinin kaptanı Emrullah Kokoç, usta işi vurdu: 0-2.
Bu Aslan’ın kıpırdanmasına neden oldu. 77’de Emre Çolak şık vurdu farkı bire indirdi: 1-2. Peşpeşe birbirinden net pozisyonlar kaçarken zirve anları 85’te Aydın, 89’da da Cris’in direğe takılmasıyla yaşanıyordu. Önem arzeden maçları öncesinde bu sezon puan kaybetmeyi alışkanlık haline getiren -çünkü aklı orada- Galatasaray, Fenerbahçe derbisi öncesi çok iyi mücadele eden PTT 1. Lig’de mücadele eden rakibi 1461 Trabzon’a 2-1 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenmiş oldu. Şimdi gözler ‘hep beklediği’ derbide...

‘Engin’lere sığmadı taştı!

Galatasaray’da problem çocuk Engin Baytar, 1461 Trabzon maçında da rahat durmadı. Engin, 23. dakikada yaptığı bir hataya sinirlenerek formasını yırttı. 11 maçlık cezasının ardından fazla forma şansı bulamayan Engin, ilk yarıyı yırtık formasıyla tamamladı. Sercan Yıldırım ise, maçın 14. dakikasında kasığından sakatlandı. Sahayı sedyeyle terkeden Sercan, yerini Aydın’a bıraktı. Galatasaray taraftarı mücadeleye ilgi göstermezken, 500 kadar 1461 Trabzon taraftarı maçın 61. dakikasında klasik tribün şovlarını yaptı.