Artık İstanbul Park'ın da patronu

Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone, İstanbul Park'ın da geçici sahibi oldu. Kurtköy'deki pistte dün yapılan basın toplantısında, Ecclestone ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş...
Haber: İSKENDER ARUOBA / Arşivi

İSTANBUL - Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone, İstanbul Park'ın da geçici sahibi oldu. Kurtköy'deki pistte dün yapılan basın toplantısında, Ecclestone ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, pistin işletme haklarının 2021 yılına kadar İngiliz işadamının şirketine verildiğini açıkladılar.
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Park'ın 221 milyon YTL'ye mal olduğunu, müteahhitle yapılacak son hesap görmede bu rakamın biraz daha artabileceğini, söz konusu rakamın 35 milyon avroluk kısmının ise bankalara ödenmesi gereken borçtan oluştuğunu dile getirdi. Yalçıntaş, bu yatırımın, 'para kazanmaya yönelik' olmadığının altını çizerken, önemli noktanın İstanbul'a gelen turist miktarındaki artış olduğunu, bu projede ülke tanıtımının ön plana çıktığını belirtti. Yalçıntaş bu durumu rakamlarla da destekledi: Her yıl sadece Formula 1 için yılda 30 bin turist, günde 300 dolar harcayarak, beş gün İstanbul'da kalıyor.
Ecclestone ise İstanbul Park'ın işletmesini almanın, kendi şirketinin şimdiye dek yaptığı 'en zarar edici' anlaşma olduğunu belirtti, ancak devamını şöyle getirdi: "Ben Türkiye'ye inanıyorum. Bu pist, dünya yüzünde bugüne kadar yapılmış en mükemmel motorsporları tesisidir. İstanbul Park'ı, yaşaması gerektiğine inandığım için kiraladım. Önümüzde zor günler var. Belki ben göremeyebilirim ancak bu pist kârlı hale gelecektir."
Pist kirası 3 milyon dolar
Ecclestone-İTO anlaşmasının mali detaylarına gelince... Pist kirası için Ecclestone ve şirketi 3 milyon dolar kira ödeyecek. Ayrıca 'kiracı', kârdan da pay verecek. Bu anlaşmayla Türkiye, Formula 1 yarışlarının 2021 yılına kadar İstanbul'da yapılmasını da garantiye almış oldu. Pist hem Türkiye'nin tanıtımında önemli bir fonksiyonu sürdürecek hem de Türk pilotların yetiştirilmesine fayda sağlayacak.
Bu anlaşmayla 'pistin kurtulduğu' ve bunun, İTO Başkanı Yalçıntaş'ın başarısı olduğu yorumları yapıldı. Türkiye Motorsporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun basın toplantısına niye katılmadığı sorusu ise yanıtsız kaldı.