Arveladze: Kendi kendime 'oh' dedim

Arveladze: Kendi kendime 'oh' dedim
Arveladze: Kendi kendime 'oh' dedim
Trabzonspor Teknik Direktörü Şota Arveladze, bordo-mavili takımın başında çıktığı ilk maçta kendisini 10 ya da 20 yaş gençleşmiş hissettiğini söyledi.

TRABZON - Şota Arveladze, Trabzonspor Dergisi'ne yaptığı açıklamada, taraftarın dik oynayan, kazanmaya odaklı bir takım izleyeceğini vurgulayarak, "Net bir şekilde top oynayan, hücuma giden, topa baskı yapan, pozisyona giren gol atan bir takım istiyorum" ifadesini kullandı.

Şansın, başarıyı getirecek faktörlerin başında geldiğini ifade eden Arveladze, tek başına hiçbir unsurun yeterli olmadığını vurgulayarak, "Mesela maçta ekibinizin yanı sıra hakemin de çok iyi olması gerekiyor. Seyirci de çok etkili. Örnek vermek gerekirse, uzun süre şampiyon olamayan Almanya, programından vazgeçmedi ve dünya kupasını kazandı. Bu bizde çok eksik" şeklinde görüş belirtti.

"BİZİ EN AZINDAN 25 BİN KİŞİ DESTEKLEMELİ"

Takım için destek isteyen Arveladze, taraftarın kulübe karşı sorumluluğu bulunduğunu anlatarak şunları kaydetti:
"En azından tribüne gelmeliler. Real Madrid son 10 senede 1 milyar 200 milyon Dolar harcadı ama geçen sene son saniyede Ramos'un attığı golle kupayı kazandı. Olmayabilirdi de. Hocaları teknik adamları değişti ama taraftarı değişmedi. 90 bin kişi her zaman yerini aldı. Rakiplerimiz de bunu yapabiliyor. Bizi en azından 25 bin kişi desteklemeli."

Tek başına başarının mümkün olmadığını vurgulayan Arveladze, "Bir kişi yazı getirmiyor, bir çiçekle bahar olmuyor, bize şehir lazım. Bana ve takıma, içeride oynadığımız maçlarda taraftarın aldığı 25 puan lazım. Hocası ile rakibi baskı altında alsın istiyorum. Dışarıdaki maçları ben hallederim ama içeride ben 1-0 başlamak zorundayım. Çünkü ben futbolculuk yıllarımdan böyle hatırlıyorum. Taraftarın coşkusunu takıma sahip çıkışını hatırlıyorum" değerlendirmesini yaptı.

"BAZEN TRABZONSPOR BENİM İÇİN SON OLSUN DİYORUM"

Geleceğe dönük düşünceleri sorulan Gürcü teknik adam, başarılı olduğu için bu görevin kendisine verildiğini ifade etti.

"Buraya kimse beni sevdiği için getirmedi" diyen Arveladze, şunları kaydetti:
"Bazen Trabzonspor benim için son olsun diyorum. İnanırlar inanmazlar ama sevdiğim bir yerde bu kadar başarılı olmak, zenginliğim. Burada insanlar benim zenginlikten kastımın ne olduğunu mutlaka anlıyordur, parayla kıyaslanamaz bile. Antrenör olmasam bile Trabzon'a gelsem, herhangi bir kapıya gitsem, mutlaka misafir edilirim. 2008 yılında bir olay yaşadım. Elimde bebeklerle pasaportsuz Batum'dan gümrüğü geçtim. Türkler benden pasaport istemedi."

"İLK MAÇIMDA 10 YA DA 20 YAŞ GENÇLEŞTİM"

Arveladze, Trabzonspor'un başında teknik direktör olarak sahaya çıktığı ilk maçta kendisini 10 ya da 20 yaş daha gençleşmiş hissettiğini belirtti. İçinden sahada top koşturmayı geçirdiğini anlatan Arveladze, "Ne kadar güzel kelime bulsam hislerimi anlatmaya yetmeyecek. Teknik direktör olarak Trabzonspor'da ilk çıktığım maçta 10 ya da 20 yaş daha da gençleştim. 10 saniye bile olsa insan kendini bu kadar genç hissedebilir mi? 'Oh' dedim kendi kendime. Hatta 'üzerimde bir de forma olsa, top koştursam' diye geçirdim içimden. İnşallah ilerde böyle bir organizasyon yapılırsa Avni Aker'de maç oynamak için fırsatımız olur" şeklinde ifadeler kullandı.

1996'da kendisinin de bulunduğu kadronun, en iyisi olduğu fikrine katılıp katılmadığı sorusuna da Gürcü teknik direktör, şu cevabı verdi:
"Biz başarılıydık. Beş sene içinde 5-6 tane kupa kazandık, 6 futbolcumuz Milli Takım'a gitti. Şampiyon da olabilecek kadar iyi bir takımdık. Ama kulübü kim şampiyon yapmışsa o iyidir. Trabzonspor'da kaldığım sürede her sezon 84 puan alacaksın deseler bugün imzamı atarım. Kaçıncı olurum bilmiyorum ama 84 puanı alırım. O mutluluğu bütün camianın yaşamasını çok isterim, bunun inanılmaz bir zevki ve havası var." (AA)