Asayiş berkemal, tamam!

Asayiş berkemal, tamam!
Asayiş berkemal, tamam!
Cuma akşamı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sporda şiddet yasasının rötuşlanmış halini veto etmesinin ardından dün açıklanan iddianameyle birlikte Fenerbahçe taraftarının tavrı merak konusuydu.
Haber: BURAK KURU / Arşivi

Shakhtar Donetsk maçında yaşananlar malumunuz. Bu olay akıllardayken stat yolunda yaşadıklarım daha da endişeli futbolsever yaptı beni. Zira muhteşem İstanbul trafiği nedeniyle gazeteden maça metrobüsle giderken iki olaya tanık oldum. Hemen aktarayım: Zincirlikuyu’da tekme tokat şeklinde cereyan eden otobuse binme kavgası ve bulunduğum aracın duraksamasını müteakip bir kadın yolcunun otobüste bulunanlara yaptığı ‘şoföre linç çağrısı’: “Abi maça geç kalacağız. Dalın adama.” 

Neyse ki endişelerimi haklı çıkaracak bir tablo görmedim. Anlaşılan Fenerbahçe yönetiminin itidal çağrısı yerini bulmuş. Tabii ki Sarı-Lacivertli tribünler şike soruşturması iddianamesi açıklanmamıs gibi davranmadılar. Miroslav Stoch’un golünden sonra kinaye içeren ‘Şike’ naraları akabinde yerini ‘Aziz Yıldırım’a destek’e bıraktı.
Maçtan birkaç not: Şike soruşturmasında ifade veren ancak iddianamede hakkında takipsizlik kararı verilen Emre Belözöğlu dün dinlendirildi. Yıldız oyuncuyu Aykut Kocaman, hafif sakatlığı da olduğu için riske etmedi. 

Alex lensleri değiştirdi 
Beş maçtır yedek soyunan Stoch, beş maçtır oynayan Caner Erkin’in yerini alırken ‘5 maç üçlemesi’nin son halkası sakatlıktan dönen Issiar Dia oldu. ‘İlk 18’e geri döndü, 69’da da oyuna girdi. Senegalli 88’de Gökhan Gönül’ün orta-pas karışımı vuruşunda takımının dördüncü gölünü kaydetti. Bugün yapılaması beklenen heykel açılışı iptal edilen Alex De Souza 55’te tatlı sert oyunuyla tanıdığımız Hürriyet Güçer ile ikili mücadelesinde lensini düşürdü. Sambacı hemen soyunma odasına gidip yeni lensleriyle döndü. Oyundan çıktığında hala lenslerle uğraşıyordu. Gollerden sonra tribünler rutin protestolar, Galatasaray derbisine hazırlık ve ‘Poznan’ (sahaya sırtını dönük şekilde tezahürat) yaparak maçı bitirdiler.
Seyirci notu: Deplasman hakkımız engellenemez tavrı güzel ancak ardından büyük coşkuyla söylenen “Futbol şiddettir, futbol holiganlıktır, futbol adam bıçaklamaktır” aslında tam bu yasağı koyanların kararına dayanak değil mi?