Asıl erken final şimdi

Asıl erken final şimdi
Asıl erken final şimdi
R.Federer, Avustralya Açık'ta 'erken final' olarak nitelendirilen çeyrek final maçın-da Andy Murray'i 63-, 6-4, 6-7 ve 6-3'lük setlerle geçip yarı finalde turnuva 1 numarası R.Nadal'la karşılaşma hakkı kazandı.

Son yıllarda eski görüntüsünden uzak kalan ve 2012 Wimbledon’dan sonra hiç büyük turnuva kazanamayan İsviçreli oyuncu Roger Federer, sezonun ilk Grand Slam’i olan Avustralya Açık’ta çeyrek finalde Andy Murray’i dört sette saf dışı bırakarak adını yarı finale yazdırdı. Kariyerinde 17 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Fedex, finale yükselebilmek için ‘ezeli rakibi, ebedi dostu’ Rafael Nadal’la karşı karşıya gelecek.
Federer-Murray çeyrek finaline damga vuran İsviçreli raketti. İlk iki sette özellikle servis-vole ile farkını ön plana çıkarak Federer, ilk seti 6-3, ikinci seti de 6-4’le kazandı.
Sırtındaki uzun süreli sakatlığın ardından ikinci turnuvasına çıkan son Wimbledon şampiyonu dünya 4 numarası Murray, üçüncü sette biraz daha oyuna olmaya çalıştı. Murray, 63 dakika süren sette, iki maç puanını çevirerek üst üste aldığı puanlarla tie-break’i 8-6, seti de 7-6 kazanmayı başardı. Dördüncü sete iki taraf da dikkatli başlarken, kendi servis oyunlarına tutunan tenisçiler arasında beraberlik uzun süre bozulmadı. Mücadelede dengeyi bozan taraf, deneyimli raket Federer oldu. Setin 8. oyunda rakibinin servisini yeniden kıran İsviçreli, durumu 5-3’e getirdi. Son servis oyununda da problem yaşamayan 6 numaralı seribaşı raket, 3 saat 20 dakika süren mücadeleden galip ayrıldı.

Nadal zorlanarak turladı

Avustralya Açık’ta, tek erkeklerde 1 numaralı seri başı Rafael Nadal ise 22 numaralı seribaşı Grigor Dimitrov’u 3-6, 7-6, 7-6 ve 6-2’lik setlerle yenerek yarı finale yükseldi. Rod Laver Arena’daki maçta ilk sette Dimitrov’un büyük üstünlüğü vardı. İlk servislerinin tamamından puan alan ve Nadal’a göre daha fazla “winner” üreten Bulgar tenisçi, ilk seti, yarım saat sonunda 6-3 kazandı. İkinci sette Dimitrov’un servislerini daha iyi karşılayan ve file önünde daha aktif bir oyun sergileyen Nadal, rakibinin basit hatalarının da katkısıyla seti, “tie break” sonunda (7-6) aldı ve maça denge getirdi. Üçüncü seti de yine tie-break’le lehine çeviren Rafa, rakibinin kötü bir servis performansı sergilediği ve çok sayıda basit hata yaptığı dördüncü seti 6-2 kazanarak son 4’e kaldı.