Asla 'puan'sız yürümeyeceksin

Beşiktaş 2, Liverpool 1

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi'nde İnönü'deki maçta güçlü rakibi Liverpool'u
2-1'le dize getirerek umut tazeledi. Karşılaşmada ilk golü ilk yarıda Serdar Özkan kaydetti. İkinci yarıda Liverpool beraberlik ararken, Bobo ikinci golü buldu. Konuk ekip ardından durumu 2-1'e getirdi, ama başka gol atamadı. Beşiktaş böylece ilk üç puanını aldı.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

İkisi de zor durumdaymış, puan şartmış, ölümmüş, kalımmış... Hepsi hikâye! Şehre Liverpool kumpanyası geldiyse ve şehrin en güzel atmosferlerinden biri siyah-beyaz bir fonda sahneye konuyorsa o maça gidilir. Gitmeyenler! Hepiniz dizlerini dövseniz yeridir. Çünkü grubun ve Devler Ligi'nin en kısır iki takımı, o muhteşem sahnenin hürmetine ellerinden geleni yaptılar.
Aslında dünkü resitalde 'öngrup' olarak önce tribünler çıktı sahneye. Kulakları ve bilinçleri sağır eden müzikten sulanmış beynimize çekidüzen verdiler. Pankart pankart üstüne binmişti adeta. 'You will be alone tonight' (Bu akşam yalnızsınız) çok hoştu, ama ben en çok yeni açıktaki 'Hepimiz Kardeşiz'i sevdim. En az birlik beraberlik kadar barışa da ihtiyacımız olduğu şu günler hatırına...
Devler Ligi'nde golsüz takım kalmadı
İki takım da yüksek perdeden girdi oyuna. 3'te penaltı itirazı ve 4'te Serdar Kurtuluş'un tahrip gücü yüksek şutuyla daha şevkli ve hırslı başlayan taraf Beşiktaş'tı. 'Soldan soldan' geliyorlardı, ama kontralarla hemen tehdit etti Kırmızılılar. 6'da önce Babel, ardından Voronin golün ucunu gördü, neyse ki tamamına erdiremediler. Bu prömiyerin hasılatını kim götürecek derken 13'te Liverpool defansının eli ayağı dolaştı ve Bobo'nun karıştırıcılığı sayesinde Serdar Özkan, Hyppia ve sakar Carragher'ı üçbant belleyip iyi vurdu: 1-0. Artık Şampiyonlar Ligi'nde gol atamayan takım kalmamıştı. 17'de Riise'nin şutuyla hayata dönme belirtisi gösterdi konuk ekip. Silkindiler ve yüklenmeye başladılar. 20'de Gerrard Beşiktaş'ı bekleyen büyük tehlikeyi işaret etti, Liverpool karşısında asla geriye yaslanmayacaksın. Bu tehlikeyi sezmiş olmalı ki Çarşı erkenden 'Kartal gol gol' telaşına başladı. Neyse ki sahaya sirayet etmedi bu pürtelaş. Oyunu soğutmayı tercih etti Siyah-Beyazlılar. İlk yarım saatte ilk iki maç kadar şut atan Liverpool'u sakinleştirmek şarttı. İmdada Carragher yetişti, sarsak oyunu Liverpool defansını ürkekleştirmiş, takımın da ritmini bozmuştu. Nitekim devre biterken takatten düştüler ve oyun dengelendi. Filmin sonunu belli ki ikinci perde belirleyecekti.
Cüretkâr değil tehditkâr bir Kartal
Beşiktaş vidalarını kontrol kalemiyle sıkılaştırıp çıkmıştı sahaya. Cüretkâr değil tehditkârdılar. Nitekim 51'de Bobo bir hamle daha yapsa kaleciyi karşısında bulacaktı. Ama oyunu tamamen kendi sahalarında kabul etmenin zaaflarını da taşımaya başlamışlardı. Gerrard 57'de bu hırsla vurdu, gol olmaması şanstı. 62'deki Delgado-Higuain değişikliğine ve Bobo'nun şutuna kadar geçen sürede depresyon emareleri gösterdi Siyah-Beyazlılar. Bu değişiklik ve düşen tempodan sonra nefeslendiler. Son bölümde kaleci Hakan geçti direniş örgütünün başına. 78'de Bobo altı pastan atsa su alan Liverpool gemisi erken batardı. Neyse ki maçın yıldızlarından Üzülmez İbrahim, üzmedi kimseyi ve Bobo'yu gole yolladı: 2-0. İnönü'de tarih yine yeni yeniden yazılmıştı işte. 85'te Gerrard'ın golü son bölümde ağzımıza gelen yüreğimizin sadakasıydı: 2-1. Liverpool, aynı şehrin limanına kayıtlı Titanic gibi Boğaz'a gömülüp kalmıştı. Bienallerden, Avrupa'nın kültür başkentliğinden akraba iki şehrin (2008 Liverpool, 2010 İstanbul), bu kültürün en şenlikli yanlarından biri olan futbolun diliyle konuştukları sohbette, kazanmak hakikaten güzeldi. En kötü günümüz böyle olsun!

BEŞİKTAŞ: 2
Hakan 8
Ali 6
Gökhan 6
İ. Toraman 6
İ. Üzülmez 8
S. Özkan 7
S. Kurtuluş 6
(Koray 42) 7
Cisse 7
Tello 7
Delgado 6
(Higuain 62) 6
Bobo 8
(Diatta 86) -

LİVERPOOL: 1
Reina 6
Finnan 5
Carragher 4
Hyypia 5
(Crouch 83) -
Riise 5
Pennant 5
(Benayoun 59) 6
Gerrard 7
Mascherano 4
(Lucas 76) -
Babel 6
Voronin 5
Kuyt 4

GOLLER: S. Özkan (13), Bobo (82) / Gerrard (85)
Stat: BJK İnönü - Hakemler: C. Larsen, B. Hansen, A. Norrestrand