Aslan arenasında da kayıp

Galatasaray'ın düzeni bozuk. Üstelik düzeni toparlaması gereken Fatih Terim'in de müdahele edecek fazla bir pozisyonu yok. Çünkü Fatih hoca altın yılların ardından yeniden göreve geldiği geçen sezondan bu yana yaklaşık 1.5 takıma yakın değişik kramponlara görev verdi.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Galatasaray'ın düzeni bozuk. Üstelik düzeni toparlaması gereken Fatih Terim'in de müdahele edecek fazla bir pozisyonu yok. Çünkü Fatih hoca altın yılların ardından yeniden göreve geldiği geçen sezondan bu yana yaklaşık 1.5 takıma yakın değişik kramponlara görev verdi. Ancak hepsinde de hüsrana uğradı. Bu hayal kırıklığının başında kuşkusuz Barcelona'dan elinde bonservisiyle gelen eski Ajaxlı ve Hollanda Milli Takımı'nın efsane oyuncusu Frank De Boer geliyor. Ne var ki, bu eleman Cim Bom açısından en büyük hayal kırıklığı oldu. Frank Sarı-Kırmızılı formayı giydiğinden bu yana hemen her maçta inanılmaz biçimde golle sonuçlanacak ölümcül hatalar yapıyor. Bu akıl almaz hatalar insanın aklını öylesine karıştırıyor ki, Galatasaray'ın Barcelona'dan transfer ettiği süper yıldızın sanki kolonlandırılmış sahte bir benzerini aldığı izlenimini uyandırıyor.
Dün geceki Aslanların bozgunu Galatasaray'ın sezon başında, hatta geçen mevsimden bu yana düşüşünün son örneği de olmayacak gibi. Takımın bir kez elyafı bozulmaya görsün, onun ardından nice onarmaya çalışsan da çuha yama tutmuyor. Terim'e belki de haddiden fazla yükleniliyor. Terim hoca dün geceki Trabzon maçı dahil son 1.5 sezon içinde elindeki efektifi her biçimde ve her amaçla denedi. Ancak öyle anlar var ki, olmayınca olmuyor işte.
Dün gece hava çok güzeldi. Bir tribüne sıkıştırılmış Trabzonsporlu taraftarları stadyumda parselleseler en az Galatasaraylılara yakın sayısallıkları vardı. Karadenizlilerin Abdullah'ı sürekli yuhalamaları sıkıcı bir olaydı. Maç başladığında 11. dakikaya kadar Bordo-Mavililer oynamayı değil de, ev sahibini oynatmamayı ön plana aldı. 11'de de zaten De Boer'in alışılmış hatalarından biri sonucunda Fatih Tekke takımını öne geçirdi: 0-1. Hollandalı Frank başta da söylediğimiz gibi takımının kaybetmesine yol açacak ölümcül hataları yapmayı Avrupa ve Türkiye Ligi'nde sürekli tekrarlıyor. Dün gece Fatih'in kazandırdığı ilk sayıda da anlamsız biçimde gevşek bir vuruşla topu rakibine kaptırınca Mondragon'u da çaresizliklere sürükledi.
Yattara şov...
Gol sonrası ataklarını kesmeyen Bordo-Maviler, İbrahim Yattara'nın sağdan geliştirdiği akınlarda etkili oldu. Gine asıllı Yattara, en nihayetinde 35. dakikada bir kez daha sağdan daldı, Orhan Ak'ı ekarte ettikten sonra yaptığı sert vuruş Mondragon'un bakışları arasında ağları buldu: 0-2.
İkinci yarıya Fatih Terim Prates ve Arif Erdem'i sürerek başladı. Bu hamle skora yansıdı ve 62'de Prates, bir serbest vuruşta Petkoviç'i mağlup etmeyi başardı. Geride kalan dakikaların en önemli olayı, Frank de Boer'in kırmızı kartla oyun dışı kalmasıydı.